Letnie atrakcje Opery na Zamku

XIII Wielki Turniej Tenorów oraz koncert dedykowany "Tym, którzy nie powrócili z morza" to główne punkty programu, który na lato przygotowała Opera na Zamku

"Pieśń o Ziemi" Gustava Mahlera zabrzmi na Cmentarzu Centralnym. 

- Koncert na szczecińskim Cmentarzu Centralnym stał się już wspaniałą tradycją pośród corocznych propozycji świętowania Dni Morza - zachęca Wioletta Wojnarowska z Opery na Zamku. - Skupienie w nas wywoła muzyka genialnego Gustava Mahlera, którego pamięci jest poświęcony cały rok 2011. Wraz z Akademią Morską i dyrekcją Cmentarza Centralnego rokrocznie dokładamy starań, aby to spotkanie na wspaniałej szczecińskiej nekropolii, dzięki aurze miejsca i wysublimowanej propozycji artystycznej, było przeżyciem szczególnym.

"Pieśń o ziemi" powstała w roku 1908, w trudnym okresie życia Mahlera, pełnym zdrowotnych i rodzinnych komplikacji. Kompozytor po ogromnym sukcesie VIII Symfonii, tak zwanej Symfonii tysiąca, odczuwał paniczny lęk przed skomponowaniem Symfonii Dziewiątej - pamiętając, iż dla Beethovena, Schuberta, Dworzaka i Brucknera były to symfonie ostatnie. Powstał więc projekt symfonii nietypowej - symfonii pieśni, w której żywioł instrumentalny i wokalny splatają się w idealnej harmonii. 

Teksty dzieła pochodzą ze zbioru "Fletnia chińska", zawierającego swobodne tłumaczenia wierszy poetów chińskich dokonane przez Hansa Bethge. Dwójka solistów śpiewa o bólu istnienia, samotności, urodzie życia, zmysłowym pięknie i wreszcie pożegnaniu z młodością, pięknem i przyjaźnią jak to określił sam Mahler. Kluczową dla całości dzieła jest część ostatnia - Der Abschied (Pożegnanie), będąca sugestywnym obrazem zasypiania świata i stopniowo zapadającej ciemności, w której rozegra się symboliczne misterium pożegnania przyjaciela.

Jako soliści wystąpią Katarzyna Hołysz - mezzosopran i Przemysław Borys - tenor oraz muzycy Opery na Zamku.

Nocne czerwcowe koncerty stały się już szczecińską tradycją, docenianą przez publiczność, stając się integralną częścią obchodów Dni Morza.

Natomiast 25 czerwca na dziedzińcu zamkowym odbędzie się XIII Wielki Turniej Tenorów. To wydarzenie, które od lat cieszy się rosnącą popularnością wśród widzów z całej Polski i nie tylko. Wielki Turniej Tenorów Opery na Zamku jest najstarszym tego typu turniejem w Polsce. Na stałe wpisał się w tradycję miasta i cieszy się niesłabnącym powodzeniem.

Tegoroczny Turniej Tenorów spędzimy w doborowym towarzystwie fantastycznych prowadzących. Będą nimi dziennikarz, poeta, autor tekstów piosenek, artysta kabaretowy i konferansjer - Artur Andrus oraz artysta solowy, wokalista, instrumentalista - Andrzej Poniedzielski.


"Pieśń o ziemi", 10 czerwca, Cmentarz Centralny w Szczecinie, godz. 22, bilety 23-38 zł. 

XIII Wielki Turniej Tenorów, 25 czerwca, dziedziniec Zamku, godz. 20.30, bilety w cenie od 76 do 110 zł.Małgorzata Klimczak
Głos Szczecińsk
27 maja 2011