Liryczne i drapieżnie

12 stycznia odbyła się konferencja prasowa z okazji zbliżającej się premiery spektaklu pt. „Pięć ostatnich lat" w Teatrze Roma na Novej Scenie. Spotkanie mediów z twórcami, pojedyncze występy aktorów: Natalii Krakowiak w duecie z Rafałem Drozdem oraz Łukasza Zagrobelnego z Weroniką Bochat, dały przedsmak muzycznych doznań planowanych na premierę 16 stycznia br..

Spotkanie z przedstawicielami mediów i twórcami spektaklu pt. "Pięć ostatnich lat" odbyło się 12.01 o godz.12.00 w Teatrze Roma. Była to okazja nie tylko do wysłuchania dyrektora Teatru, Wojciecha Kępczyńskiego, ale także do zapoznania się z uwagami Michała Wojnarowskiego, kierownika literackiego spektaklu. Wojnarowski przybliżył historię amerykańskiego musicalu, który miał premierę w 2001 r w Chicago. Autorem tekstów oraz muzyki jest Jason Robert Brown. W 2002 r., po premierze off-Broadway, spektakl otrzymał nagrodę Drama Desk Award za muzykę oraz teksty.

Był także nominowany do Lucille Lauter Award, Outer Critics Cricle Awards. Musical odnosił również sukcesy w wielu innych państwach: Anglii, Francji, Grecji, Australii, Singapurze, na Filipinach.

Reżyser przyznał, że z wystawieniem tytułu nosił się od chwili, gdy po raz pierwszy usłyszał muzykę: „To prawdziwa mieszanka stylów: od popu poprzez jazz i rock, aż do lekko klasycyzujących piosenek. Wszystkie w niezwykle emocjonalny sposób (jedne lirycznie inne drapieżnie) odzwierciedlają przemiany bohaterów".

U boku dyrektora Teatru Roma pojawili się także: Agnieszka Barańska (asystentka reżysera i choreograf), Grzegorz Policiński (scenografia), Dorota Sabak (kostiumy), Jaga Hupało (fryzury), Ewa Bara (kierownik produkcji).

„Pięć ostatnich lat" to jednoaktowe love story. Dwoje bohaterów - Cathy, aspirująca aktorka, i Jamie, powieściopisarz, opowiadają o swoim pięcioletnim związku, który kończy się rozstaniem. Interesującym rozwiązaniem, symbolizującym przepaść pomiędzy dawnymi kochankami jest formalny zabieg dramaturgiczny: Jamie opowiada historię miłosną chronologicznie, a Cathy od początku ich znajomości. Dramaturgię podkreśla muzyka, która w żywiołowy sposób ukazuje charakter bohaterów, ich stany emocjonalne oraz etapy ich związku. Pomysłowa scenografia oraz niecodzienna gra świateł przykuwają uwagę.

 Kinga Woźniak
Dziennik Teatralny Warszawa
16 stycznia 2016