Maciej Korwin ponownie dyrektorem Teatru Muzycznego

To było do przewidzenia. Dyrektorem najważniejszej sceny musicalowej w Polsce północnej pozostaje Maciej Korwin, który jednocześnie pozostaje najdłużej pracującym dyrektorem publicznej placówki teatralnej w Trójmieście.

Dotychczasowy dyrektor gdyńskiej sceny, Maciej Korwin, stawił się w Urzędzie Marszałkowskim w poniedziałek 19 marca, jeszcze przed południem. Po nim z komisją konkursu spotkał się Waldemar Staszewski, dyrektor Operetki Dolnośląskiej.

Nie chciałbym komentować spotkania z komisją - przyznaje nowy-stary dyrektor Muzycznego. - Przed nami bardzo ciężki rok, w którym zamykamy Duża Scenę, zapraszamy widzów do Sceny Obok, w konstrukcji namiotowej i bardzo liczymy, że publiczność się w tym czasie od nas nie odsunie.

Członkowie komisji konkursu nie mieli wątpliwości, komu powierzyć stanowisko dyrektora Muzycznego na kolejną kadencję.

Uważnie przesłuchaliśmy obydwu kandydatów podczas szczegółowej rozmowy na temat koncepcji prowadzenia Teatru Muzycznego w Gdynia na najbliższą kadencję. W głosowaniu jednogłośnie opowiedzieliśmy się za dotychczasowym szefem Muzycznego, Maciejem Korwinem, i jego kandydaturę rekomendujemy jako kandydata na dyrektora na najbliższą kadencję - relacjonuje Władysław Zawistowski, dyrektor departamentu ds. kultury Urzędu Marszałkowskiego.

Nim jednak oficjalnie Maciej Korwin zostanie powołany na najbliższą kadencję, decyzję kapituły konkursu zaakceptować muszą marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Dyrektor zostanie powołany zgodnie ze znowelizowaną ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, na okres od 3 do 5 sezonów artystycznych. Szczegółowe wytyczne w tym zakresie nie zostały przesądzone, ale wiadomo, że prezydent Gdyni chciałby, by stanowiska dyrektora Teatru Muzycznego zajmowane były na okres czterech lat.

W składzie konkursowej komisji znaleźli się: Władysław Zawistowski - dyrektor departamentu ds. kultury marszałka województwa pomorskiego, przewodniczący kapituły, Anna Gajewska - z-ca dyrektora departamentu ds. kadr marszałka województwa pomorskiego, Włodzimierz Grzechnik - naczelnik wydziału kultury Urzędu Miasta Gdyni, Adam Orzechowski - dyrektor Teatru Wybrzeże, przedstawiciel ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego, Bogdan Gasik - przedstawiciel Sekretariatu Kultury i Środków Przekazu NSZZ "Solidarność" regionu gdańskiego, Jacek Wester - aktor Teatru Muzycznego w Gdyni, przedstawiciel Zawodowego Związku Aktorów Polskich, Małgorzata Talarczyk - aktorka Teatru Miejskiego w Gdyni, przewodnicząca gdańskiego oddziału Związku Artystów Scen Polskich oraz Danuta Renz - przedstawicielka warszawskiego okręgu ZASP-u.

Obecna kadencja Macieja Korwina kończy się 30 czerwca. Wcześniej wypełnione zostaną wszelkie formalności związane z podpisaniem nowej umowy.

Maciej Korwin jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni od 1995 r. Jest członkiem ZASP-u, współzałożycielem Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów i jego wiceprezesem czwartą kadencję. Absolwent Wydziału Aktorskiego PWSTiF w Łodzi. Swoją drogę zawodową rozpoczął jako aktor Teatru Współczesnego im. E. Wiercińskiego we Wrocławiu (1974-1979). Był również aktorem Teatru Powszechnego w Łodzi (1979-1985). Występował na scenach teatrów w Kaliszu, Opolu i Chorzowie.

Wykładał na PWFS i TV w Łodzi, a obecnie sprawuje pieczę nad Studium Wokalno-Aktorskim w Gdyni i jest wykładowcą Wydziału Filologiczno-Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego. Jako reżyser zadebiutował spektaklem "Sługa dwóch panów" Carla Carla Goldoniego, po czym zrealizował około pięćdziesięciu spektakli w Teatrach Łodzi, Kalisza, Opola, Katowic oraz w Operze Nova w Bydgoszczy i Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (2005) i Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2008).

Obecnie można zobaczyć w jego reżyserii spektakle: "Shrek", "SPAMALOT, czyli Monty Python i Święty Graal", "My Fair Lady", "Grease" oraz "Szalone nożyczki".

Do repertuaru gdyńskiego teatru wprowadził światowe hity musicalowe takie jak: "Dracula", "Chicago", "Evita", "Wichrowe Wzgórza", plenerowa realizacja "Jesus Christ Superstar", "Atlantis", "Szachy", "Scrooge". Na gdyńskiej scenie wyreżyserował również spektakle: "Słowa - Jacek Kaczmarski", "Przejście przez morze - Kolęda", "Klatka Wariatek", oraz liczne Koncerty Musicalowe i Sylwestrowe.

Przez wiele lat jego realizacje "Kiss me, Kate", "La Cage aux Folles", "Chess", "Memories... vom West End zum Broadway", "Night Fever" i "Jesus Christ Superstar" prezentowane były z dużym powodzeniem na tournee w Austrii, Holandii, Niemczech, Szwajcarii i Belgii.Łukasz Rudziński
Trojmiasto
20 marca 2012