Magiczne i zachwycające

Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich LALKA-NIE-LALKA chyba nie trzeba nikomu przybliżać. Świadczy o tym liczba widzów, którzy po brzegi wypełniali sale podczas 9 edycji festiwalu. Podlaska impreza odbyła się w dniach 18-23 czerwca 2018 r.


W tym roku Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich LALKA-NIE-LALKA gościł ASP z Wilna oraz 11 szkół lalkarskich i 7 profesjonalnych teatrów z całej Europy. To pozwoliło organizatorom podzielić program imprezy na dwa nurty: szkolny i profesjonalny, a przybyłym na spektakle widzom dokładnie zwiedzić centrum Białegostoku – musieli się przemieszczać pomiędzy siedzibą Teatru Lalek a budynkiem Akademii Teatralnej.

Zdobyte przez 9 lat doświadczenie pozwoliło organizatorom na przygotowanie wyjątkowej imprezy, w której każdy element programu był zapięty na przysłowiowy ostatni guzik. Miła obsługa oraz komunikacja z widzami oraz aktorami, ciekawe wystawy i imprezy towarzyszące wydarzeniu to trzy najważniejsze wyróżniki LALKI-NIE-LALKI.

Czasami słyszymy nieprzyjazne głosy o zmierzchu teatru, szczególnie lalkarskiego. Przedstawienia pokazane w trakcie 9 Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich LALKA-NIE-LALKA są tego zaprzeczeniem. Wybitni twórcy oraz ich młodzi następcy pokazali, że występy kierowane do najmłodszych wciąż zawierają tę samą magię z naszego dzieciństwa (Pomelo jest zakochany, Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku), współczesne interpretacje znanych historii wciąż zachwycają (Czerwona, Akademia Sztuk Scenicznych w Pradze), a lalki nadal się sprawdzają w opowieściach dla dorosłych (Żyrafa, Hop Signor Puppet Theatre).

Przy okazji gospodarz imprezy świętował swój jubileusz. 65 lat działalności białostockich Lalek przyczyniło się do powstania specjalnego wydawnictwa, filmu oraz wręczenia odznak zasłużonym pracownikom Białostockiego Teatru Lalek. Z tej okazji, redakcja dziennika Teatralnego składa wszystkim współtworzącym BTL najserdeczniejsze życzenia. Wszystkiego najlepszego!Jakub Sosnowski
Dziennik Teatralny Białystok
2 lipca 2018