Mały samolot i wielki pies

"Najmniejszy samolot na świecie" to ciepła i rozczulająca sztuka wyreżyserowana przez Igora Kazakova. Premiera odbyła się na początku maja, rozpoczynając Festiwal Teatrów Ożywionej Formy "Maskarada" w Rzeszowie.

Najnowszy spektakl Teatru "Maska" jest skierowany do najmłodszej widowni. Akcja rozgrywa się w kilku miejscach: na poczcie, w redakcji gazety i na łące. Główny bohater przedstawienia to malutki sympatyczny samolot, w którego rolę z powodzeniem wcielił się Kamil Dobrowolski. Małej maszynie dokuczają inni, więksi i pyszałkowaci koledzy - również samoloty. Nazywają ją "komarem ze śmigłem". Śmieją się, że nie potrafi wozić pasażerów i towaru. Niewielkiemu samolotowi jest przykro. Czuje się bezużyteczny i niegodny uwagi. Mimo tego pragnie nieść pomoc innym.

Przedstawienie zyskuje sympatię małych widzów, kiedy do sztuki wchodzi największy na świecie kudłaty pies, z pięknymi, czarnymi oczyskami i różowym jęzorem. On także jest nieszczęśliwy i smutny. Wyjątkowe spotkanie dwóch bohaterów w dziecięcej widowni budzi wielkie poruszenie. Niektóre maluchy wierzą, że to prawdziwe psisko, które sika, mruga oczami, siada, kładzie się i spaceruje, a na dodatek mówi ludzkim głosem.

Kolorowy spektakl ma czytelny morał - każdy z nas, niezależnie od wielkości, jest ważny. Może robić wielkie rzeczy oraz nieść pomoc i radość innym. Trzeba tylko uwierzyć w siebie. Historia samolotu i psa poruszy widza w różnym wieku. Uwagę przykuwa także ciekawa, kolorowa scenografia, która przypadła do gustu najmłodszym teatromanom. Z otwartymi buziami podziwiali oni nie tylko wielgachnego psa i mały samolocik, ale także zieloną żabę, kolorowe ważki w dużych śmiesznych okularach i zadufane w sobie, wielkogabarytowe samoloty. Spektakl został więc porządnie oklaskany. Polecam.Ula Sobol
Nowiny Gazeta Codzienna
21 maja 2014