Marcin Hycnar wraca do stolicy

Z początkiem czerwca Marcin Hycnar, dyrektor artystyczny tarnowskiego teatru, kończy współpracę ze sceną "Solskiego". Nie zdecydował się na przedłużenie kontraktu o kolejne trzy lata. Wraca do Warszawy, gdzie od dawna mieszkał.

Powód odejścia dyrektora Hycnara? - Stęskniłem się za tym, żeby mieszkać w jednym mieście. Wracam do stolicy, chcę reżyserować i poświęcić się pracy na Akademii Teatralnej, gdzie prowadzę zajęcia na wydziale reżyserii - mówi. Jednocześnie zaprzecza, jakoby w najbliższym czasie miał objąć funkcję dyrektora w Teatrze Narodowym po Janie Englercie, o czym spekulowano już przed trzema laty.

Jest jednak także drugie dno, finansowe. Chodzi o pieniądze na funkcjonowanie teatru w bieżącym roku. Przyznana dotacja z budżetu miasta jest o pół miliona złotych niższa niż początkowo planowano.

- To są takie kwoty, o których nie można nie mówić bez goryczy i niepokoju. Bo to nie jest budżet, który pozwala na to, żeby się rozwijać, a nawet nie do końca pozwala na status quo, na trwanie. Jak pisała Wisława Szymborska "Można żyć, ale nie można owocować". Faktem jest, że z sześciu zaplanowanych na ten rok premier uda się przygotować tylko dwie: "Oskar i pani Róża" a za chwilę "Bracia Karamazow". I to właściwie tyle z dosyć ambitnych planów, które mieliśmy do końca. Mówię "mieliśmy", bo mam na myśli także kierowniczkę literacką Agatę Zdziebłowską, z którą tu przyszliśmy. Zatem sytuacja na dzień dzisiejszy jest rzeczywiście nieciekawa - podkreśla Hycnar.

Nie wiadomo, czy wraz z Hycnarem odejdzie także grupa młodych aktorów, których sprowadził on do Tarnowa. Wkrótce mamy też poznać osobę, która zadba o artystyczny wizerunek "Solskiego". Jej pierwszym wyzwaniem będzie przygotowanie tegorocznego Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia. W kuluarach mówi się, że mogłaby nią zostać Matylda Baczyńska, absolwentka Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, która w tarnowskim teatrze występuje od 2011 roku. Niestety, tych ostatnich informacji nie sposób potwierdzić w tarnowskim teatrze, który co najmniej do 25 marca pozostaje zamknięty na głucho z powodu zagrożenia koronawirusem.Łukasz Winczura
Polska Gazeta Krakowska
17 marca 2020
Portrety
Marcin Hycnar