Marszałek przygotowuje konkurs

Urząd Marszałkowski poinformował o zamiarze ogłoszenia konkursu na stanowisko dyrektora Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Czy dotychczasowy dyrektor, Jan Nowara straci posadę?

Władze województwa chcą rozpocząć poszukiwania nowego dyrektora już od lutego 2023 r. Nazwisko zwycięzcy konkursu ma być znane cztery miesiące później - w maju.

- Zarząd województwa 2 sierpnia podjął uchwałę w sprawie podania do publicznej wiadomości informacji o zamiarze ogłoszenia konkursu na stanowisko dyrektora Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie - wyjaśnia Tomasz Leyko, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Teatr im. W. Siemaszkowej. Wysoka ocena z urzędu, ale konkurs

Zdaniem Jadwigi Skowron, pełnomocnik dyrektora teatru władze województwa były dotychczas zadowolone ze sposobu prowadzenia teatru przez Jana Nowarę. W maju odbyło się spotkanie dyrektora z Robertem Godkiem, szefem Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie.

- Podczas spotkania dyrektor Godek stwierdził, że wysoko ocenia pracę teatru pod kierunkiem Jana Nowary - mówi Jadwiga Skowron.

Jan Nowara wystartuje w konkursie?

Urząd uzasadnia swoje działania artykułem 16 d ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz faktem, że Jan Nowara miał nie przedstawić na piśmie woli kontynuowania pracy na dotychczasowym stanowisku.

Taką deklarację miał jednak dyrektor wyrazić ustnie, właśnie podczas spotkania z Robertem Godkiem. - Decyzję urzędu marszałkowskiego przyjęliśmy z zaskoczeniem - przyznaje Skowron.

W zapowiadanym konkursie może wystartować każdy, kto będzie spełniał wymogi określone w ogłoszeniu.

- Nie ma jeszcze decyzji, czy Jan Nowara weźmie w nim udział. Zresztą, konkurs nie został jeszcze ogłoszony. Na razie mamy do czynienia z informacją o zamiarze jego przeprowadzenia - wyjaśnia Jadwiga Skowron.

Jan Nowara został powołany po raz pierwszy na dyrektora Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie w kwietniu 2014 roku. Funkcję dyrektora rzeszowskiego teatru pełnił też już wcześniej, w latach 2002-2003. To za jego obecnej kadencji Rzeszów stał się gospodarzem takich imprez, jak m.in. Festiwal Nowego Teatru, czy festiwal TRANS/MISJE, który właśnie trwa. W listopadzie ubiegłego roku Nowara odebrał nagrodę "Promotor Polski", przyznawaną przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska".

Nowi dyrektorzy w podkarpackich instytucjach kultury
W ostatnim czasie także inne podkarpackie instytucje kultury żyją zmianami.
Nie przedłużono mu kontraktu, choć dyrektor Ginalski zadeklarował chęć dalszej pracy.

W czerwcu Piotr Gliński, minister kultury ogłosił, że długoletni dyrektor Muzeum-Zamku, Wit Karol Wojtowicz, odchodzi na emeryturę. Dyrektor Wojtowicz na ostatnią trzyletnią kadencję został powołany na początku grudnia 2019 roku. Odbyło się to bez konkursu. Dyrektor miał wówczas zapowiadać, że po upływie tej kadencji nie zamierza już kontynuować pracy.Rafał Bolanowski
Gazeta Wuborcza Rzeszów
24 sierpnia 2022
Portrety
Jan Nowara