Materiał prowokujący

27 marca, w Międzynarodowy Dzień Teatru, odbędzie się premiera jednego z najbardziej wyczekiwanych spektakli w tym sezonie artystycznym. Na dużej scenie zostanie zaprezentowana "Sońka" Ignacego Karpowicza. Właśnie trwają intensywne próby do tego wydarzenia.

"Sońka" to ostatnia z powieści Ignacego Karpowicza, jednego z najciekawszych współczesnych pisarzy. W 2010 roku został laureatem Paszportu "Polityki" za powieść "Balladyny i romanse". Otrzymał nominacje do Nagrody Literackiej NIKE za "Gesty" (2009), "Balladyny i romanse" (2011) oraz "Ości" (2014). Jego najnowsze dzieło - "Sońka" zostało nominowane do Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego.

- Kilka teatrów zainteresowało się "Sońką", ale z oczywistych względów chciałem, żeby premiera miała miejsce w moim rodzinnym mieście. Dlatego gdy zadzwoniła Agnieszka, bardzo się ucieszyłem, chociaż w tamtym momencie rozmowy o adaptacji z pewnym warszawskim teatrem były bardzo zaawansowane. Spotkaliśmy się z Agnieszką w Warszawie i nawet nie musiała mnie przekonywać. Okazało się, że nadajemy na tych samych falach. Postanowiliśmy to zrobić w Białymstoku, na ziemi Sońki - przyznaje autor.

Za reżyserię spektaklu odpowiada Agnieszka Korytkowska-Mazur. Na dużej scenie białostockiego Teatru będzie można obejrzeć nie tylko aktorów "Węgierki", ale także zaproszonych gości: Svietlanę Anikiej oraz Alesia Malčana (Narodowy Teatr Akademicki im. Janki Kupały w Mińsku), Dorotę Białkowską (Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni), Grzegorza Falkowskiego (Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie), a także Rafała Maćkowiaka (TR Warszawa).

- "Sońka" Ignacego od razu wydała mi się materiałem prowokującym do stworzenia jej scenicznej wersji. To był od początku skok na najgłębszą wodę. I tworzenie adaptacji, która okazała się nie być po prostu adaptacją, i niebywała praca zespołu, który stwarza ten spektakl nie miałyby miejsca, gdyby nie możliwość takiego Spotkania, któremu impuls dała "Sońka". Czasem wchodzi się w jakieś współrzędne geograficzne i bieg zdarzeń jest silniejszy niż plan - mówi Agnieszka Korytkowska-Mazur.

Premiera spektaklu zaplanowana jest na 27 marca, o godz. 19.00. Widzowie będą mieli okazję obejrzeć przedstawienie także 28 i 29 marca, a następnie 17, 18 i 19 kwietnia. Bilety na spektakl (premiera - 40 zł, bilet normalny - 35 zł, ulgowy - 30 zł, studencki - 17,50 zł) dostępne są w kasie teatru oraz w sprzedaży internetowej na: www.dramatyczny.pl/bilety.(-)
Materiał Teatru
9 marca 2015
Spektakle
Sońka