Mateusz Damięcki dla dzieci w Szczecinie

Już od trzech lat tuż przed Wigilią, artystyczna para - Mateusz Damięcki i Paulina Andrzejewska, zaprasza dzieci do Hali Opery na Zamku w Szczecinie. 20 i 21 grudnia odbędzie się tam tradycyjnie koncert zimowy - „Opowieść wigilijna” na podstawie opowiadania Charlesa Dickensa. Aktor zagra w nim głównego bohatera, Ebenezera Scrooge’a, a Paulina Andrzejewska odpowiada za reżyserię i opiekę artystyczną. W przedstawienie włączył się także tata Mateusza, Maciej Damięcki, który użyczył głosu postaci ducha, Jakuba Marleya. Co najważniejsze, jak co roku, na scenie wystąpi również ponad 180 uczniów ze Studia Taneczno-Musicalowego Fundacji Balet w Szczecinie.

„Opowieść wigilijna", jedno z najbardziej popularnych opowiadań Charlesa Dickensa, mówi o niezwykłej przemianie, jaka, pod wpływem Świąt Bożego Narodzenia, dokonuje w sercu głównego bohatera, antypatycznego materialisty Ebenezera Scrooge'a. W wigilijną noc ukazuje mu się duch zmarłego partnera w interesach, który cierpi za grzechy popełnione za życia. Pod wpływem tej rozmowy Scrooge ze zgorzkniałego skąpca i odludka staje się człowiekiem przyjaznym i czyniącym dobro.

- To już moja trzecia „Opowieść Wigilijna", w której zagram z wychowankami Fundacji Balet. Co roku tworzymy razem wspaniały spektakl pełen magii i cudów rozpalających dziecięcą wyobraźnię. To fantastyczna bajka, pełna emocjonujących przygód, z pozytywnym, niosącym wiarę w siłę dobra zakończeniem - mówi Mateusz Damięcki. I dodaje: Ten spektakl również dla mnie jest niezwykły. Na scenie prowadzę dialog z duchem Jakuba Marleya, więc moimi partnerami scenicznymi są de facto głos i światło. Razem z widzami przenoszę się w świat fantazji, nie zapominając przy tym, że publiczność dziecięca jest bardzo wymagająca - żadna inna nie reaguje tak spontanicznie i szczerze na wszystko, co dzieje się na scenie.

Przedstawienie „Opowieść wigilijna" odbędzie się w niedzielę 20 grudnia o godz. 16.00 i w poniedziałek 21 grudnia o godz. 11.00 i 13.00 (spektakle dla grup szkolnych) w Hali Opery na Zamku w Szczecinie. Jego organizatorem jest Fundacja Balet, działająca od 1990 roku w Szczecinie pod kierownictwem Marii Andrzejewskiej. Stowarzyszenie współpracuje ze znanymi choreografami, tancerzami i pedagogami. Celem jest edukacja baletowa, finansowe wsparcie uzdolnionych dzieci i młodzieży oraz promowanie osiągnięć artystycznych uczniów baletu w Polsce i za granicą. Fundacja Balet od 2002 roku organizuje Międzynarodowy Konkurs Baletowy „Złote Pointy" dla najbardziej utalentowanych absolwentów szkół baletowych oraz od 2007 roku prowadzi Studio Taneczno-Musicalowe, kształcące dzieci w wieku od 4 lat.
Bilety na „Opowieść wigilijną" będą do nabycia od 18 grudnia w biurze Fundacji Balet, przy ul. 5-go lipca 46 w Szczecinie.(-) (-)
Materiał Teatru
19 grudnia 2015