Międzynarodowy Dzień Teatru w CSP

Centrum Scenografii Polskiej zaprasza 27 marca na spektakl "Historie Świętego Jacka Odrowąża" w wykonaniu Integracyjnej Grupy Teatralnej Pomost z Orzesza - zamykający wystawę "Od nieba do piekła. Od piekła do nieba. Motyw anioła i diabła na scenie teatru polskiego drugiej połowy XX wieku".

Tego samego dnia zapraszamy do Galerii Obok w Tychach na otwarcie wystawy "Przestrzenie teatralne. Teatr może zaistnieć wszędzie".

27 marca, w ostatni dzień prezentacji wystawy będziemy mogli zobaczyć eksponaty, które w bardzo różny sposób obrazują istoty nas ochraniające lub skłaniające do zła. Wystawa pokazuje projekty scenograficzne, kostiumy, lalki a także fragmenty dekoracji do "Kordiana" Erwina Axera i Władysława Daszewskiego z 1956 roku, "Dziadów" Kazimierza Dejmka i Andrzeja Stopki z 1967 roku oraz "Dziadów" z 1973 roku Konrada Swinarskiego i Krystyny Zachwatowicz. Wśród zaprezentowanych eksponatów znajdą się również te pochodzące z "Dziadów - dwanaście improwizacji" Jerzego Grzegorzewskiego ze scenografią Barbary Hanickiej z 1995 roku, "Historyji o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" Kazimierza Dejmka i Andrzej Stopki oraz "Żywotu Józefa" Dejmka zarówno w scenografii Zenobiusza Strzeleckiego z 1958 roku jak i Andrzeja Stopki z 1965 roku. Na wystawie zobaczymy także prace scenograficzne Jadwigi Mydlarskiej-Kowal, Adama Kiliana, Ewy Starowieyskiej, Zygmunta Smandzika czy Tadeusza Brzozowskiego.

O godz. 18.00 zapraszamy na otwarcie wystawy "Przestrzenie teatralne. Teatr może zaistnieć wszędzie" w Galerii Obok w Tychach. Na ekspozycji, przygotowanej przez Centrum Scenografii Polskiej, zostanie m.in. zaprezentowany projekt budowy nowoczesnego budynku teatralnego w miejscu nieistniejącego już dziś, XVII-wiecznego teatru wzorowanego na londyńskim The Fortune Theatre oraz specjalnie odtworzone makiety do "Powrotu Odysa" i "Legendy II", przedstawień, które były kamieniami milowymi w nowatorskim myśleniu o przestrzeni teatralnej. Ponadto wystawa, którą zwiedzimy do 25 kwietnia, zaprezentuje rozwój sceny pudełkowej w XX i XXI wieku.

Również o godzinie 18.00 w sali ekspozycyjnej Centrum Scenografii Polskiej zobaczymy spektakl "Historie Świętego Jacka Odrowąża" w wykonaniu Integracyjnej Grupy Teatralnej Pomost (na zdjęciu). Historia oparta na życiu patrona archidiecezji katowickiej i opolskiej, opowiada w sposób groteskowy o żywocie św. Jacka, powstaniu zakonu Dominikanów na ziemiach polskich, cudach jakie zdarzały się za jego życia narodzinach i śmierci. Spektakl, w reżyserii Iwony Woźniak, jest połączeniem gry aktorskiej oraz lalek, które wykonał Adam Walny. Bilet wstępu na spektakl 5 zł.(-)
Materiały Organizatorów
21 marca 2012