Międzynarodowy Dzień Teatru w Teatrze Nowym

27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. W ten dzień od ponad sześćdziesięciu lat w teatrach na całym świecie wygłaszane jest orędzie przygotowywane przez wybitną osobistość świata teatru.

W ramach tegorocznych obchodów tego wyjątkowego święta – 25 marca 2023 r. (sobota) zapraszamy na premierę spektaklu „Inwazja Jaszczurów" w reżyserii Łukasza Zaleskiego. Na Scenie Kameralnej Teatru Nowego w Zabrzu dojdzie do spotkania cywilizacji tytułowych Jaszczurów – inteligentnych, przyjaźnie nastawionych i pracowitych zwierząt, zasiedlających zapomniane i wyklęte przez tubylców tropikalne zatoki oraz ludzi, głodnych industrialnego i kulturalnego przełomu...

Inwazja Jaszczurów to sceniczna adaptacja humorystycznej a jednocześnie przenikliwej i niezwykle proroczej powieści popularnego czeskiego autora, Karola Čapka. Ta barwna opowieść ma swój początek na odległych wysepkach Oceanu Spokojnego, gdzie pozornie błahe wydarzenie wkrótce odmieni sposób, w jaki funkcjonuje znany nam świat.

To nie tylko łącząca w sobie elementy horroru, science-fiction i filmu przyrodniczego opowieść o triumfach i upadkach gatunków, społeczeństw i ustrojów politycznych, ale też zderzenie indywidualnych losów i ambicji bohaterów – charyzmatycznego kapitana - wizjonera, utalentowanego biznesmena - marzyciela i ambitnego, skrupulatnego portiera, którzy zostali wrzuceni w wir niezwykłych wydarzeń, za sprawą których świat, dosłownie, odmieni swoje oblicze.

Inwazja to satyra na szalejący kapitalizm, antynaukę, chciwość, społeczną krótkowzroczność i zamiłowanie do wygodnego stylu życia oraz absurdalnych trendów a jednocześnie pouczająca opowieść o ludzkich możliwościach, empatii oraz współistnieniu ludzi z naturą. W rolach głównych zobaczymy: Annę Konieczną, Danutę Lewandowską, Joannę Romaniak, Dorotę Rusek – Binowską, Macieja Kaczora i Jakuba Piwowarczyka.

W Międzynarodowym Dniu Teatru, Artystom i wszystkim osobom związanym z teatrem, życzymy radości i satysfakcji z wykonywanej pracy, a naszej wspaniałej wiernej publiczności pragniemy z całego serca podziękować, że jesteście z nami!

To Wy nadajecie sens naszym twórczym poszukiwaniom!Beata Dąbrowiecka
Teatr Nowy w Zabrzu
24 marca 2023
Portrety
Łukasz Zaleski