Miłość ponad wszystko

Krótka historia o nieszczęśliwej miłości. Tak w ogromnym skrócie można by ująć główną tezę przedstawienia "Raj" w reżyserii Marcina Bortkiewicza, ale między słowami ukryte jest jeszcze coś, coś co w zwykłych słowach ująć jest naprawdę trudno.

Na kameralnej Scenie Mrowisko Teatru Rampa w półmroku i przy akompaniamencie urokliwej muzyki Zbigniewa Preisnera pojawia się dwoje młodych ludzi. Miejsce - sala przesłuchań, oskarżona - Filipina, młodszy aspirant - Filip, zarzut - atak terrorystyczny, zabicie czterech osób. Czy takie okoliczności wskazują nam kierunek, którym powinniśmy podążać rozmyślając nad tematyką przedstawienia? W tym przypadku nie chodzi jednak o kryminalną zagadkę, ani pospolite śledztwo. Rozwiązania należy szukać gdzie indziej..

Filipina (w tej roli - Magda Waligórska) to nieszczęśliwa kobieta po trzydziestce. Z żądzy zemsty za śmierć męża, który przedawkował narkotyki decyduje się na zabicie człowieka odpowiedzialnego za to, co ją spotkało. Nieumyślnie jej ofiarą stają się zupełnie niewinne osoby, ona zaś ma odpowiedzieć za swój czyn przed wymiarem sprawiedliwości.

Młody aspirant Filip (Józef Pawłowski) nie traktuje oskarżonej jak pospolitego przestępcy. Wydawać by się mogło, że dzieli ich wszystko: wiek, przeszłość i życie osobiste, a łączy tylko (aż?) dzień urodzenia. Z czasem połączy ich niezwykle silne uczucie, które z racji na okoliczności nie powinno się przydarzyć.

W powietrzu unosi się jednak znana prawda, iż nie ma zbrodni bez kary..

Spektakl "Raj" zrealizowany został według scenariusza Niebo oraz ekranizacji Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza z 1995 roku i jest pierwszą teatralną inscenizacją w Polsce. Warto się z nią zapoznać zarówno z uwagi na wybitne nazwiska związane z rodowodem dzieła jak i tymi widniejącymi w rubryce "obsada aktorska". Znana z dużego ekranu Magdalena Waligórska w pełni zaprezentowała swój talent i udowodniła, że jej siła warsztatu aktorskiego najpełniej objawia się właśnie na deskach teatralnych. Józef Pawłowski, student czwartego roku PWST im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, jest bez wątpienia znakomicie zapowiadającym się aktorem. Dzięki tak zdolnym artystom pozostaje nam być spokojnym o to, czy wielcy mistrzowie sceny teatralnej znajdą w przyszłości godnych następców.

Spektakl "Raj" na Scenie Mrowisko obejrzeć można będzie w dniach 18, 19, 20 stycznia 2013 roku. I trzeba to zrobić koniecznie.Anna Jankowska
Teatr dla Was
12 grudnia 2012
Spektakle
Raj