Miniatura w letnim plenerze

Spektakle Miniatury w wakacyjnym plenerze. Teatr Miniatura w wakacje nie gra w siedzibie, ale możecie obejrzeć jego spektakle w różnych dzielnicach Gdańska. Odbędą się m.in. specjalne pokazy przedpremierowe nowych spektakli: „Piraci dobrej roboty" i „Kierunek: Ziemia".

24 lipca na Chełmie i 31 lipca na Żabiance w ramach Mobilnego Domu Kultury Gdańskiego Archipelagu Kultury Miniatura postawi swój specjalny teatralny namiot, do którego mają wstęp tylko dzieci. Legendarny Teatr Miniatura to cykl krótkich spektakli lalkowych na podstawie gdańskich legend, granych w bezpośrednim kontakcie z małym widzem. Widownia jest niewielka – na poduchach może się rozsiąść najwyżej czworo dzieci, a każdy spektakl trwa kilka minut.

W sierpniu Miniatura będzie gościć co niedzielę w Amfiteatrze Orana w Parku Oruńskim w ramach projektu Sceny Muzycznej GAK „Teatr w samo południe". Przy tej okazji odbędą się specjalne pokazy przedpremierowe dwóch spektakli. 8 sierpnia o 12.00 będzie można zobaczyć „Piratów dobrej roboty" w reżyserii Anny Wolszczak, przedstawienie przygotowane z okazji obchodów 425-lecia nieprzerwanego istnienia Biblioteki Gdańskiej. Artyści wykorzystali dwie materie kojarzące się z biblioteką – język polski i papier. Reżyserkę spektaklu zainspirowała książka „Piraci dobrej roboty i strofy o innych stworach" Joanny Mueller, która we wspaniały sposób bawi się językiem polskim w wierszach dla dzieci. Jej „wierszowiązałki" kontynuują najlepsze poetyckie tradycje spod znaku Brzechwy czy Wawiłow. Pomysły na elementy scenografii i lalki pojawiły się ze skojarzeń z kształtem książki i możliwościami różnorodnego wykorzystania papieru. W ten papierowy świat pełen dobrych piratów, morskich zwierząt i dziwnych stworów wybiera się Mama z synkiem Kacprem.

Z kolei 22 sierpnia o 12.00 odbędzie się pokaz spektaklu „Kierunek: Ziemia" w reżyserii Michała Derlatki przygotowanego we współpracy z Wydziałem Gospodarki Komunalnej gdańskiego Urzędu Miasta, podejmującego w artystyczny sposób temat ekologii i segregacji odpadów. Kosmitka Lilla, weteranka gier surwiwalowych, jej syn Lang i ich zwierzak domowy slime Kenny biorą udział w Kosmicznym Show Surwiwalowym Kierunek: Planeta. Maszyna losująca wysyła ich na Ziemię. Czy uda im się przetrwać i zebrać wszystkie trofea? Jakie przygody ich czekają?

Poza przedpremierowymi spektaklami Miniatura pokaże też dwa bardzo lubiane spektakle – „Tajemnicę kina" na podstawie bestsellerowej serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai" Martina Widmarka, o dwójce przyjaciół, którzy rozwiązują zagadki detektywistyczne w małym miasteczku Valleby, oraz „Bajki robotów", nietypową inscenizację na podstawie prozy Stanisława Lema, w której artyści wykorzystują tradycyjne lalki oraz narzędzia cyfrowe i mechatronikę.

Przygody głównych bohaterów opowiadane są za pomocą robotów, obiektów kinetycznych i maszyn. Aktorzy stosują elektroanimację oraz grają na tak kosmicznym instrumencie jak theremin – jedynym instrumencie, na którym się gra bez dotykania go.

Podczas 761. Jarmarku św. Dominika, 4 i 10 sierpnia na Targu Rybnym, będzie z kolei okazja do zobaczenia spektaklu dla najmłodszych widzów, od 1 roku życia, czyli „Afrykańskiej przygody". To półgodzinne, relaksacyjne przedstawienie z kolorową scenografią i piękną muzyką opowiadające o Jacusiu, który we śnie przenosi się do Afryki, gdzie spotyka różne fascynujące zwierzęta.
Wstęp na wszystkie pokazy wolny.

24 i 31 lipca | Mobilny Dom Kultury
Legendarny Teatr Miniatura
reżyseria: Michał Derlatka
występują: Agnieszka Grzegorzewska, Aleksandra Miska, Magdalena Żulińska, Piotr Kłudka

Nietypowy plenerowy projekt artystyczny Teatru Miniatura, który przygotował specjalny namiot, gdzie mają wstęp tylko dzieci! W środku czekają je jedyne w swoim rodzaju przedstawienia lalkowe inspirowane gdańskimi legendami „Dlaczego Bałtyk jest słony?", „Diabelski kieł", „Krasnoludki z Cygańskiej Gorki" i „Stolemowe dary". Projekt jest o tyle wyjątkowy, że do namiotu może wejść tylko kilkoro dzieci (3-4), a przedstawienie potrwa tylko kilka minut! Aktorzy Miniatury z reżyserem Michałem Derlatką dbają o to, żeby żadne przedstawienie nie było takie samo, żeby każde było niepowtarzalnym doświadczeniem.

8 sierpnia, godz. 12.00 | Teatr w samo południe
Piraci dobrej roboty
na podstawie książki Joanny Mueller
adaptacja i reżyseria: Anna Wolszczak
scenografia: Marta Kodeniec
muzyka: Paulina Derska
obsada: Wioleta Karpowicz, Piotr Srebrowski

Spektakl dla przedszkolaków i uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej powstał z okazji jubileuszu 425-lecia nieprzerwanego istnienia Biblioteki Gdańskiej. Artyści wykorzystali dwie materie kojarzące się z biblioteką – język polski i papier. Reżyserkę spektaklu Annę Wolszczak zainspirowała wydana przez Biuro Literackie książka „Piraci dobrej roboty i strofy o innych stworach" Joanny Mueller, która we wspaniały sposób bawi się językiem polskim w wierszach dla dzieci. Jej „wierszowiązałki" kontynuują najlepsze poetyckie tradycje spod znaku Brzechwy czy Wawiłow. Pomysły na elementy scenografii i lalki pojawiły się ze skojarzeń z kształtem książki i możliwościami różnorodnego wykorzystania papieru. W ten papierowy świat pełen dobrych piratów, morskich zwierząt i dziwnych stworów wybiera się Mama z synkiem Kacprem.

15 sierpnia, godz. 12.00 | Teatr w samo południe
Bajki robotów
na podstawie opowiadań Stanisława Lema z tomów „Bajki robotów" i „Cyberiada"
adaptacja, inscenizacja i reżyseria: Romuald Wicza-Pokojski
muzyka: Andrzej Smolik
asystent reżysera: Piotr Srebrowski
obsada: Wioleta Karpowicz, Magdalena Żulinska, Piotr Srebrowski, Krystian Wieczyński

Dwóch przyjaciół-robotów wyrusza w kosmiczną podróż. Po drodze Trurl i Klapaucjusz spotykają przedziwne maszyny i jeszcze dziwniejszych władców planet, m.in. elektronicznego poetę Elekrybałta, maszynę, która robi wszystko na literę „n" czy wszystkim znudzonego króla Globaresa. W spektaklu realizatorzy wykorzystują tradycyjne lalki oraz narzędzia cyfrowe i mechatronikę. Przygody głównych bohaterów opowiadane są za pomocą robotów, obiektów kinetycznych i maszyn. Aktorzy stosują elektroanimację oraz grają na tak kosmicznym instrumencie jak theremin – jedynym instrumencie, na którym się gra bez dotykania go.

22 sierpnia, godz. 12.00 | Teatr w samo południe
Kierunek: Ziemia
reżyseria: Michał Derlatka
scenariusz: Sandra Szwarc
scenografia: Aleksandra Stawik
muzyka: Joanna Sówka-Sowińska
ruch sceniczny: Ula Zerek
obsada:
Lilla | Magdalena Żulińska
Lang | Piotr Kłudka
Komentator | Jacek Majok
Mewa / Kominy / Karaluch / Mikołaj / Krowy | Zofia Bartoś

Kosmitka Lilla, weteranka gier surwiwalowych, jej syn Lang i ich zwierzak domowy slime Kenny biorą udział w Kosmicznym Show Surwiwalowym Kierunek: Planeta. Maszyna losująca wysyła ich na Ziemię. Czy uda im się przetrwać i zebrać wszystkie trofea? Jakie przygody ich czekają?

29 sierpnia, godz. 12.00 | Teatr w samo południe
Tajemnica kina
na podstawie książki „Tajemnica kina" Martina Widmarka i Heleny Willis z serii „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai"
tłumaczenie: Barbara Gawryluk
adaptacja i reżyseria: Ireneusz Maciejewski
scenografia i lalki: Dariusz Panas
muzyka: Old Time Radio
inspicjent: Zbigniew Okęcki
obsada
Lasse | Jakub Ehrlich
Maja | Wioleta Karpowicz
Zorban, Złodziej | Piotr Kłudka
Komisarz, Teodor | Jacek Majok
Iva Ross, Sprzedawca słodyczy, Złodziej | Hanna Miśkiewicz
Panna Lund, Złodziej | Magdalena Żulińska

Pełna humoru adaptacja książki z bestsellerowej serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai" Martina Widmarka, opowiadającej o dwójce przyjaciół z klasy, Mai i Lassem, którzy zakładają agencję detektywistyczną i pomagają rozwiązywać zagadki w fikcyjnym miasteczku Valleby.
Tym razem na Valleby pada blady strach, ponieważ ktoś porywa psy dla okupu. Wśród poszkodowanych jest też sławna aktorka Iva Ross, która przyjechała do kina Rio na pokaz najnowszego westernu „Gwiżdżący kowboj". Zagrała w nim ze swoim psem Karlem Filipem.

Właściciele psów są zrozpaczeni, a policja bezradna. Przestępca jest niezwykle sprytny. Jedyny ślad, jaki zostawia, to list z żądaniem okupu. Komisarz policji zmuszony jest prosić o pomoc Maję i Lassego. Młodzi detektywi nie raz pomogli już policji, ale czy i tym razem uda im się rozwiązać zagadkę? Czy odnajdą miejsce przetrzymywania psów? Czy wskażą winnego?

4 i 10 sierpnia | 761. Jarmark św. Dominika
Afrykańska przygoda
scenariusz: Mariola Fajak-Słomińska
reżyseria: Mariola Fajak-Słomińska i Janusz Słomiński
muzyka: Paweł Dudzik
scenografia: Jolanta Brejdak
obsada: Agnieszka Grzegorzewska, Wioleta Karpowicz, Joanna Tomasik

Spektakl przygotowany specjalnie dla najnajów, czyli najmłodszych widzów teatralnych, w wieku od pół roku do 4 lat. Jacuś we śnie przenosi się na Czarny Ląd. Spotyka tam żyrafę, małpy, słonia, z którymi przeżywa wspaniałe przygody. Łagodna kolorystyka scenografii oraz urokliwa muzyka oparta na rytmach afrykańskich z elementami dziecięcej kołysanki dopełniają ten pełen ciepła i spokoju spektakl dla milusińskich.(-) (-)
Materiał Teatru
24 lipca 2021