Molier we Współczesnym

8 listopada, w Teatrze Współczesnym "Szkoła żon" - premiera klasycznego tekstu mistrza komedii - Moliera, w reżyserii Justyny Celedy, z Arkadiuszem Buszko w roli Arnolfa i debiutującą na scenie Teatru Współczesnego Adrianną Janowską-Moniuszko jako Anusią.

Arnolf boi się kobiet. Zwłaszcza kobiet myślących samodzielnie. W mężczyznach nienawidzi słabości i uległości. Miłość do kobiety to oznaka braku charakteru i pierwszy krok do utraty honoru. By uniknąć losu rogacza od 13 lat, "hoduje" sobie w zaciszu klasztoru idealną połówkę: "kompletną idiotkę" - wierząc, że jej głupota i nieoświecenie są gwarancją uczciwości. Gdy sprowadza ją do swego domu, nagle na horyzoncie pojawia się rywal - młody Horacy

Justyna Celeda - ukończyła wydział reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (2002). Po zrealizowaniu kilku etiud filmowych zajęła się reżyserią teatralną. Debiutowała przedstawieniem Droga węża na skale Torgny'ego Lindgrena w łódzkim Teatrze Studyjnym PWSFTviT (2001).

W Teatrze Współczesnym w Szczecinie pojawiła się po raz pierwszy w 2005 podczas Inwazji Barbarzyńców, przygotowując sceniczne czytanie dramatu Przemysława Wojcieszka "Cokolwiek się zdarzy, kocham cię", po czym w 2007 roku w Teatrze Małym zrealizowała "Czarujący korowód" Wernera Schwaba. Kolejne spektakle w reżyserii Celedy na scenie Współczesnego to: "Na Arce o ósmej" Urlicha Huba (2009), "Ożenek" Nikołaja Gogola (2011) oraz "Seks dla opornych" Michele Riml (2012).(-)
Materiał Teatru
6 listopada 2014
Spektakle
Szkoła żon