Na scenie Teatru Ósmego Dnia

Pięć premierowych spektakli młodych artystów Polskiego Teatru Tańca pokazanych zostanie w trakcie VI Festiwalu Atelier.
- Atelier powstało w poprzednim wieku, teraz mamy wiek XXI i nowych twórców ciągle stykających się ze współczesnością. Twórca musi zrobić coś ważnego dla siebie, musi tworzyć pozycje, które pozwolą mu się wypowiedzieć w pełni. Nie tylko, jako odtwórcy, ale także, jako współtwórcy wydarzenia - powiedział podczas konferencji prasowej dyrektor Polskiego Teatru Tańca (PTT) Ewa Wycichowska.


W tym roku tancerze tworzący w Atelier przygotowali pięć premierowych choreografii.

- Czerpali inspirację z takich tematów jak: przestrzeń publiczna, miasto, status i rola Innego oraz sytuacja kobiet w środowiskach patriarchalnych, te problemy nie są zbyt często pokazywane na scenach tanecznych - powiedziała podczas konferencji prasowej rzecznik PTT Jagoda Ignaczak.

Prezentacje festiwalowe odbędą się na scenie Teatru Ósmego Dnia.

Pierwszego dnia festiwalu będzie można obejrzeć przedstawienia "Hello, Stranger!" w choreografii Pawła Malickiego traktujący o "inności" w społeczeństwie oraz "Planets", którego ideą jest poszukiwanie własnej przestrzeni, opracowany przez czeski duet Lukas i Tereza Leopold.

Na sobotę przygotowano widowisko "Public Space" w choreografii Karola Miękina, które jest opowieścią o człowieku znajdującym w fenomenie miasta najbardziej odpowiednią formę swojej egzystencji. Tego samego dnia wieczorem choreografię zatytułowaną "Maathai" przedstawi Belg Niels Claes. "Maathai" mówi o wolności kobiet; wspominając postać pierwszej Afrykanki, która została nagrodzona Pokojową Nagrodą Nobla.

Ostatniego dnia prezentację taneczną "Ukradkiem", opowiadającą o kobiecie i mężczyźnie uwikłanych w trudne wzajemne relacje przygotowali Tomasz Pomersbach i Katarzyna Rzetelska.

Na zakończenie festiwalu zaplanowano premierę drugiego odcinka cyklu "XL Polski Teatr Tańca wczoraj i dziś" - poświęconego czterem dekadom Polskiego Teatru Tańca. W niedzielę zaprezentowana zostanie część pt. "Lata 1977-80: Krzesany i inne tańce".

Cykl "XL Polski Teatr Tańca wczoraj i dziś" to 10 odcinków audio-video-performance, autorskiego projektu Ewy Wycichowskiej, realizowanego podczas całego Roku Jubileuszowego Teatru, od stycznia do grudnia 2013.

W każdym z odcinków projektu uczestniczą zaproszeni goście, artyści związani na przestrzeni 40 lat z Polskim Teatrem tańca, którzy na żywo wspominają najważniejsze wydarzenia z jego historii.

Atelier Polskiego Teatru Tańca rozpoczęło działalność w roku 1999. Tworzy je grupa tancerzy Polskiego Teatru Tańca oraz gościnnie młodzi twórcy z innych zespołów, którzy poszukują nowych dróg aktywności artystycznej: wykonawczej, choreograficznej, scenograficznej i multimedialnej.

Polski Teatr Tańca istnieje od 1973 roku, swoje spektakle prezentuje widzom na całym świecie. Teatr dysponuje w Poznaniu studiem prób, nie ma własnej sceny.

 (-)
(PAP)
19 lutego 2013