Nagrody miesięcznika "Teatr"

Reżyser Michał Zadara został laureatem Nagrody im. Konrada Swinarskiego przyznawanej przez miesięcznik "Teatr". Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza przyznano aktorom Wiktorii Gorodeckiej i Bartoszowi Porczykowi; Nagrodę Specjalną "Teatru" - Wojciechowi Kościelniakowi.

Laureatów Nagród "Teatru" wybrało jury w składzie: Jacek Cieślak, Łukasz Drewniak, Jacek Kopciński (przewodniczący), Jolanta Kowalska, Wojciech Majcherek, Kalina Zalewska.

Nagrodą im. Konrada Swinarskiego za najlepszy spektakl sezonu 2013/2014 uhonorowano Michała Zadarę, za reżyserię "Zbójców" Friedricha Schillera w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Nominowani do Nagrody im. Konrada Swinarskiego byli także: Jan Klata - za reżyserię "Termopil polskich" Tadeusza Micińskiego w Teatrze Polskim we Wrocławiu i Marcin Liber za reżyserię "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.

Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza za najlepszą kobiecą kreację aktorską sezonu 2013/2014 Wiktorii Gorodeckiej za rolę Amalii Edelreich w przedstawieniu "Zbójcy" Friedricha Schillera, w reżyserii Michała Zadary, w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Za najlepszą męską kreację aktorską Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza przyznano Bartoszowi Porczykowi, za rolę Gustawa i Myśliwego w "Dziadach" Adama Mickiewicza, w reżyserii Michała Zadary w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

Reżysera Wojciecha Kościelniaka uhonorowano Nagrodą Specjalną "Teatru". Jak uzasadniono, artysta ten "stworzył w Polsce nową formułę musicalu, wprowadzając na scenę muzyczną polską i europejską klasykę literacką: "Lalkę" Bolesława Prusa, "Chłopów" i "Ziemię obiecaną" Władysława Reymonta oraz "Mistrza i Małgorzatę" Michaiła Bułhakowa, "Frankensteina" Mary Shelley i "Sen nocy letniej" Williama Szekspira".(-)
(PAP)
9 września 2014