Nagrodzono wystawę "Przestrzeń opery"

Miło nam poinformować, że wystawa "Przestrzeń opery. Polscy scenografowie XX i XXI wieku", która jest wspólnym projektem Opery Krakowskiej i Muzeum Narodowego w Krakowie, otrzymała Markę Radia Kraków - nagrodę przyznawaną dla najciekawszych wydarzeń kulturalnych.

„To znakomita ekspozycja, otwierająca szeroko drzwi dziełom sztuki, które zbyt rzadko pojawiały się w muzealnych przestrzeniach". - powiedziała Justyna Nowicka, redaktorka Radia Kraków.

„Blisko dwa lata temu rozmawiałem z Zofią Gołubiew, dyrektor Muzeum Narodowego
w Krakowie o przygotowaniu takiej wystawy. Cieszę się, że ta inicjatywa spotkała się
z zainteresowaniem i teraz możemy oglądać efekt naszej pracy. Kuratorem ekspozycji jest Katarzyna Sanocka, absolwentka Historii Sztuki, tańcząca na co dzień w zespole baletowym Opery Krakowskiej, natomiast konsultacji udzielał nam prof. Józef Opalski, który inspirował, prowokował do dyskusji, w sposób stonowany i płynący z jego wielkiej wiedzy na temat polskiego teatru, opery. Mam nadzieję, że wystawa zostanie pokazana również w innych miastach" - zdradził Bogusław Nowak, dyrektor Opery Krakowskiej.

„Muzeum jest odpowiednim miejscem do zaprezentowania »Przestrzeni opery«. Artyści, których prace można zobaczyć, traktowali dzieło teatralne jako jedność, włączając w nie - muzykę, scenografię, kostiumy czy aktora. Pracowali tak, aby stworzyć przestrzeń dla muzyki".
- powiedziała Zofia Gołubiew.

Przypomnijmy, że wystawa przedstawia kilkaset projektów dekoracji i strojów, fotografie, makiety, a także prezentacje multimedialne, fragmenty oper i filmów o twórcach. Ilustruje różnorodność zjawisk i tendencji dominujących w polskiej scenografii po II wojnie światowej. Pokazuje, jak rodzi się wizualna strona teatru operowego, pozwala zajrzeć za kulisy
i poczuć magię tej sztuki. Ekspozycję można oglądać do 31 grudnia w gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie (al. 3 Maja 1).

Do nagrody Marki Radia Kraków były nominowane także wystawy: "Mit Galicji" Międzynarodowego Centrum Kultury i "Instalacja czy obiekt" Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, jubileusz Teatru Mumerus, w tym premiera spektaklu "Głupia mąka wariatów" oraz wydawnictwo "Kraków zasługuje na operę" autorstwa Anny Woźniakowskiej, wydane z okazji 60-lecia Opery Krakowskiej.(-)
Materiał Organizatora
5 grudnia 2014