Najdłuższy festiwal w 46. letniej historii

Już w kwietniu rusza XLVI Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt 2011. Do Grand Prix pretendować będą spektakle z Polski, Niemiec i Belgii. Tegoroczny Kontrapunkt wyjątkowo trwać będzie aż 16 dni.

KONTRAPUNKT jako jeden z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce kontynuuje i wzbogaca tradycję artystyczną Szczecina. Rokrocznie festiwal odwiedza około dwustu aktorów, reżyserów, krytyków i teoretyków teatru z całej Europy. To zarówno wielkie nazwiska świata artystycznego, jak i rozpoczynający karierę debiutanci.

Z ponad 180 zgłoszeń komisja artystyczna wybrała 12 spektakli konkursowych i jak mówi Krzysztof Bizio, konsultant komisji artystycznej, wybór nie był łatwy: „Teatr jest tak rozległy, że zawsze jest nam trudno wybrać i zdecydować co ma zobaczyć publiczność Kontrapunktu. Jedno jest pewne - będzie to niesamowite wydarzenie teatralne i jednocześnie istne święto Szczecina i jego mieszkańców.”

W Szczecinie będzie można uczestniczyć łącznie w 54 prezentacjach. Będą to: spektakle teatralne, koncerty, widowisko plenerowe, wyjątkowa Noc Performerów , ponadto wystawy, dyskusje panelowe, happeningi, promocje nowych wydawnictw i przedstawienia w trzech najlepszych berlińskich teatrach: w Deutsches Theater, Berliner Ensemble oraz Schaubühne am Lehniner Platz.

Tegoroczny Kontrapunkt oferuje również nowe zjawisko Mały Kontrapunkt, czyli prezentacje spektakli i koncertów z Danii, Szwecji, Finlandii, Norwegii a także warsztaty - program dedykowany najmłodszym widzom i ich rodzicom.

W tym roku zobaczymy m.in. „Między nami dobrze jest” TR z Warszawy, „Utwór o Matce i Ojczyźnie” Teatru Współczesnego w Szczecinie oraz Teatru Polskiego z Wrocławia, „Intymność” Teatru im. Juliusza Słowackiego z Krakowa, „Kompleks Portnoya” Teatr Konsekwentny z Warszawy, „Ja” Teatru IMKA z Warszawy czy „Lulu” Roberta Wilson z Berliner Ensamble, którego premiera odbędzie się 12 kwietnia br.

Festiwal zakończy głośny spektakl w reżyserii Ondreja Spišáka „Nasza klasa” na podstawie tekstu Tadeusza Słobodzianka - pierwszego polskiego dramatu uhonorowanego Literacką Nagrodą „Nike” .

KONTRAPUNKT organizowany jest. przez Miasto Szczecin, Teatr Lalek „Pleciuga”, Teatr Współczesny i Teatr Kana. 1-16 kwietnia 2011 - KONTRAPUNKT 2011 1-10 kwietnia 2011 - Mały Kontrapunkt 11-16 kwietnia 2011 - XLVI Przegląd Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2011.Bożena Wasielewska
Materiały Festiwalu
25 marca 2011