Najnowszy ukochany młodszej córki

„Pośród największej burzy / Zawsze jest jakiś ptak, by nas uspokoić / Ten nieznajomy ptak / Śpiewa przed odlotem..."

Sztuka Floriana Zellera jest pozornie prostą historią rodzinną o małżeństwie z wieloletnim stażem, ich dorosłych córkach, tajemniczej znajomej męża z przeszłości i najnowszym ukochanym młodszej córki. Cały urok i wartość sztuki tkwi w sposobie jej opowiadania: autor nie zachowuje chronologii, co więcej, myli wciąż tropy, mnożąc warianty zdarzeń, zmienia punkty widzenia. Co się wydarzyło,a co jest tylko wyobrażeniem któregoś z bohaterów, kto jest kim? W sposób kunsztowny, subtelny przeplata świat realny z metafizycznym. W bardzo precyzyjny sposób prowadzi widza przez labirynt splątanych losów swoich bohaterów, skłaniając do refleksji nad życiem, miłością i śmiercią.

Florian Zeller (ur. 1979), francuski powieściopisarz, ale głównie dramaturg (11 sztuk na koncie), tłumaczony na wiele języków i grany z powodzeniem na scenach europejskich, laureat licznych nagród, znany w Polsce z realizacji „Ojca" i „Prawdy".

Florian Zeller (ur. 1979), francuski powieściopisarz i dramaturg, debiutował mając 23 lata powieścią Neiges artificiels (Sztuczne śniegi). Debiut był udany – książka otrzymała nagrodę Prix de la Fondation Hachette. Było jeszcze kilka prób prozatorskich, aż autor zafascynował się teatrem i skupił się na dramatopisarstwie. Do dziś napisał 12 sztuk teatralnych. W Polsce znane są trzy: Matka (La Mère 2010), Prawda (La Verité 2011), Ojciec (Le Peré 2012), w przygotowaniu jest przekład Syna (Le Fils 2018).

Wszystkie sztuki Zellera cieszą się zainteresowaniem widzów i uznaniem krytyki, przetłumaczone na wiele języków, grane są na wielu scenach europejskich i nie tylko – Ojciec – najwyżej, jak dotąd, ceniony i obsypany nagrodami dramat - trafił do teatrów w Hong Kongu i w Sydney.

Sztuka "Przed odlotem" (Avant de s'volere ) została napisana w 2016 r.
Yeller jest w Polsce znany z realizacji „Ojca" i „Prawdy".Teresa Gąssowska
Materiał Teatru
27 października 2018
Spektakle
Nim odleci
Portrety
Maciej Englert