Najważniejsze kulturalne wydarzenie dla dzieci

XVII edycja Festiwalu KORCZAK 2013 odbędzie się w dniach 5-12 października. Przez 8 festiwalowych dni, na deskach 6 stołecznych teatrów będzie można zobaczyć prawie 40 różnych spektakli teatralnych adresowanych do młodych widzów.

Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2013 to z pewnością najważniejsze kulturalne wydarzenie dla dzieci i młodzieży z Warszawy i okolic. Przez 8 festiwalowych dni, na deskach 6 stołecznych teatrów będzie można zobaczyć prawie 40 różnych spektakli teatralnych adresowanych do młodych widzów. W ramach Festiwalu odbędzie się także kilkadziesiąt wydarzeń artystycznych: spektakle, happeningi, wystawy, warsztaty, instalacje teatralne, spotkania z twórcami teatru A to wszystko po to, aby obudzić w najmłodszych pasję i miłość do magicznego świata teatru, który mogą odkrywać podczas Festiwalu ze swoimi rówieśnikami i opiekunami!

Tegoroczne spotkania

W ramach tegorocznego Festiwalu wybrane propozycje teatralne przeniosą widzów w wiele ciekawych i tajemniczych miejsc, pełnych: obrazów, mozaiki, cieni, kolorów, zabawy, światła, multimediów - dających możliwość odkrywania przestrzeni, poznawania kształtów i dźwięków. Poznania i odkrywania magii jaką jest teatr, a także rozbudzenie wrażliwości na ważne tematy, na odbieranie świata przez młodego widza. Tegoroczne spektakle oparte są zarówno na poezji, komiksie, powieściach, eposach, na motywach bajek z różnych stron Świata - ale także na historiach uroczego Koziołka Matołka, Emila z Lönnebergi, czy Tolka Banana, którego przygody od lat zachwycają młodzież!

"Zaraz rozpocznie się XVII edycja Festiwalu KORCZAK! Po raz kolejny warszawskie teatry wypełnią najmłodsi widzowie: maluszki, przedszkolaki, uczniowie wraz z rodzicami, dziadkami, wychowawcami! Będziemy starać się przekazać najważniejsze dla młodego i dorosłego człowieka wartości i emocje poprzez spotkanie z teatrem. Zapraszamy do wspólnej podróży w świat teatru wszystkich, bez względu na wiek! Już teraz zapraszam na wyjątkową XVIII edycję Festiwalu - która rozpocznie się wyjątkowo w maju 2014 roku - w połączeniu z 18 Światowym Kongresem Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ, który po raz pierwszy odbędzie się w Polsce" - powiedziała Grażyna Karwowska-Winiarek, Dyrektor Festiwalu.

Coroczny marsz ku czci Janusza Korczaka

Festiwalową tradycją jest upamiętnienie postaci Janusza Korczaka - Dobrego Doktora. Młodzi widzowie wraz z opiekunami 9 października o godzinie 12.45 zabiorą ze sobą słoneczniki i ruszą spod Teatru Lalka (dawny sierociniec) do pobliskiego parku pod pomnik doktora - by podziękować Dobremu Doktorowi. Na zakończenie pochodu dzieci obsypują pomnik Janusza Korczaka setkami słoneczników - symbolem Festiwalu. W ten sposób Janusz Korczak co roku zostaje uhonorowany nagrodą Festiwalu tzw. "Złocistym".

17 lat Festiwalu "KORCZAK" w kilku słowach

Organizatorem Festiwalu KORCZAK od 1996 roku niezmiennie jest Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ. Główną inicjatorką jest Pani Halina Machulska - pedagog, aktorka, reżyser, popularyzatorka dramy w Polsce. Honorowym Dyrektorem Festiwalu jest Profesor Maciej Wojtyszko - reżyser teatralny i filmowy, dramaturg, autor książek popularnonaukowych i beletrystyki dla dzieci, Dziekan Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. Festiwal od kilkunastu lat jest prowadzony przez Grażynę Karwowską-Winiarek Dyrektora Festiwalu - autorkę projektów z dziedziny kultury, menedżera, Absolwentkę Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Dyrektorem Artystycznym jest Wojciech Stefaniak - pseudonim artystyczny Faruga - absolwent Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie, reżyser, autor koncepcji i realizator wielu międzynarodowych projektów teatralnych.

"Kot w worku" i nie tylko

Podczas Festiwalu spektakle teatrów polskich (warto przypomnieć, że zespoły zagraniczne są gośćmi honorowymi) oceniać będą dwa zespoły jurorów. Międzynarodowe Jury Dorosłych przyzna nagrody Grand Prix - "Złocisty" dla najlepszego spektaklu oraz nagrodę "Kota w worku" - czyli zaproszenie na Festiwal KORCZAK 2014 z pominięciem procedury kwalifikacyjnej. Jury Dziecięce pracować będzie samodzielnie i według własnych kryteriów dokona wyboru spektaklu, aby wręczyć nagrodę "Ziarenko" - związaną z symbolem Festiwalu, którym są słoneczniki.

W tym roku Festiwal gościć będzie teatry z całej Polski: Teatr im. S.Jaracza z Olsztyna, Teatr Figur z Krakowa, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. A. Smolki, LALE.Teatr z Wrocławia, Teatr Lalki i Aktora z Wałbrzycha, z Poznania: Teatr Atofri/Poznańska Fundacja Artystyczna, Studio Teatralne Blum oraz Centrum Sztuki Dziecka.
Warszawę reprezentować będą: Teatr Powszechny, Teatr Lalka, Teatr Lalek "Guliwer", Teatr Studio, Teatr "Baj", Teatr Dramatyczny.
Do udziału w tej edycji zaproszono zagraniczne teatry: The Ghost Road Company z USA, Teatro Distinto oraz Compagnia T.P.O z Włoch.

Wyjątkowy maj 2014

Już teraz warto przygotować się także na wydarzenie kulturalne: w maju 2014 - odbędzie się wyjątkowy, bo już XVIII Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2014. Po raz pierwszy w Polsce, w Warszawie odbędzie się także wydarzenie pod nazwą: 18. Światowy Kongres Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ 2014 oraz specjalna edycja Festiwalu KORCZAK 2014. Znawcy teatru dla dzieci i młodzieży w tym: artyści, eksperci, dramaturdzy, mistrzowie - będą prowadzić merytoryczne dyskusje, spotkania plenarne, panele i warsztaty. W Kongresie uczestniczyć będą goście z prawie 80 państw Świata. Zgłoszonych zostało ponad 400 propozycji spektakli teatralnych z całego Świata, które oficjalnie ubiegają się o możliwość zakwalifikowania do udziału w Festiwalu KORCZAK 2014.(-) (-)
Materiał organizatora
19 września 2013