Najważniejsze wydarzenie sezonu

X Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski to najważniejsze wydarzenie nowego sezonu artystycznego w Teatrze Powszechnym w Radomiu. W imprezie, która odbędzie się w październiku, weźmie udział kilkanaście teatrów z Polski, Francji, Niemiec, Białorusi i Argentyny.

X Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski (20-26 października) rozpocznie premiera spektaklu "Wspomnienia polskie", który na podstawie tekstów Gombrowicza przygotowuje w radomskim teatrze reżyser i aktor Mikołaj Grabowski.

Oprócz kilkunastu teatrów z całego świata swoje spektakle podczas festiwalu pokażą także szkoły teatralne. Planowane jest również spotkanie z wdową po pisarzu Ritą Gombrowicz i Miguelem Grinbergiem - argentyńskim pisarzem i dziennikarzem, przyjacielem Gombrowicza.

Sezon teatralny 2012/2013 w radomskim teatrze zainauguruje w sobotę 22 września premiera autorskiego spektaklu reżysera, scenografa i grafika, Janusza Wiśniewskiego - "Siedem lekcji dla zmarłych". - Tematem przedstawienia jest motyw podróży, powrotu, odnalezienia siebie, dotarcia do sensu życia i prawdy - powiedział dyrektor Teatru Powszechnego w Radomiu im. Jana Kochanowskiego, Zbigniew Rybka.

Na sylwestrową noc radomski teatr planuje premierę spektaklu "Sztukmistrz z Lublina" w reżyserii Macieja Korwina. W planach jest także premiera jednej ze sztuk Moliera, prawdopodobnie "Świętoszka", a także "Fausta" Goethego w reż. Gregorija Lifanova i "Czekając na Godota" w reż. Waldemara Śmigasiewicza.

Wspólnie z partnerami z Czech, Węgier i Austrii radomski teatr przymierza się też do realizacji dużego międzynarodowego projektu "Strefa wolności". Przewiduje on, że każdy z uczestników przygotuje własne przedstawienie, ale według tego samego scenariusza powstałego na podstawie tekstów Franza Kafki. Spektakl ma ukazać różnorodne podejście do pojęcia wolności przez poszczególne narody.

Koszt przedsięwzięcia oszacowano na 400 tys. euro. Teatry będą ubiegać się o dofinansowanie projektu ze środków z UE.(-)
PAP
10 września 2012