Namiętne tango

Spektakl Esther Vilar "Matematyka miłości" w reżyserii Alicji Albrecht z udziałem zespołu Machina del Tango oraz tancerza tanga argentyńskiego Piotra Woźniaka. W roli głównej występuje Małgorzata Zajączkowska.

Widowisko muzyczno-teatralne opowiada historię wielkiej gwiazdy sceny argentyńskiej, która, uwikłana w skrywany związek z mężczyzną, postanawia rozstać się z teatrem. Pełna pasji muzyka Astora Piazzolli i namiętne tango, stają się równorzędnym bohaterem tej opowieści.

Esther Vilar (1935), autorka "Matematyki miłości", pisarka i lekarka. Jest autorką dzieł z pogranicza filozofii, socjologii i etyki oraz powieści i dramatów. Urodziła się w Buenos Aires, w rodzinie niemieckich emigrantów, mieszkała w Niemczech, Szwajcarii, południowej Francji, w Londynie, obecnie mieszka w Barcelonie. Zawsze jednak pisała i pisze po niemiecku. Na pytanie czy według niej teatr musi być polityczny odpowiada, że absolutnie nie, a jedyne co według niej teatr musi, to zmuszać do płaczu albo śmiechu. Sztuki Esther Vilar biją rekordy popularności na światowych scenach. Sekret ich powodzenia kryje się głównie w świetnie skonstruowanych kobiecych postaciach.

Spektakl wyreżyserowany przez Albrecht zyskuje na wartości, dzięki udziałowi Piotra Woźniaka, który wiedzę na temat tanga argentyńskiego zdobywał u najlepszych nauczycieli w Buenos Aires, Paryżu i Berlinie.

Źródło: wywiad z Esther Vilar, „Tylko śmiech albo płacz” [w:] Rzeczpospolita, 20.03.2000oprac. Małgorzata Izydorczyk
Materiały Teatru
31 marca 2009