Niezblazowani, łączcie się

Manifestanci deklarują, że chcą tworzyć teatr opowieści uniwersalnych, bliskich każdemu człowiekowi, opowiadający ludzkie historie. Przyjrzą się Polakowi barwnemu, skomplikowanemu. Scena Modrzejewskiej zaprasza "do krainy opowieści", wzywając: "Niezblazowani widzowie z całej Polski, łączcie się!".

Po co kolejny manifest? Po to, by zdobyć nową publiczność. - Chcemy dotrzeć do widzów, którzy jeszcze nie byli w naszym teatrze - opowiada Jacek Głomb, dyrektor legnickiej sceny (jedynej w tym mieście). I, żeby spełnić założenia, realizuje trzyletni projekt artystyczny "Teatr Opowieści", w ramach którego na scenie pokaże 12 historii.

Głomb zaprosił do współpracy reżyserów, min: Linasa M. Zaikauskasa z Litwy, Łukasza Czuja, Adama Walnego, Piotra Cieplaka, Piotra Tomaszuka z Teatru Wierszalin, Lecha Raczaka - dyrektora poznańskiej Malty, Agnieszkę Glińską, Leszka Bzdyla.

- Z każdym z nich wiąże się cały świat opowieści - mówi Jacek Głomb.

Pierwsza premiera już 28 stycznia. To realizacja zespołowa pod kierownictwem Pawła Palcata - "Inny chłopiec" według W. Russella.

Ale to nie wszystko. Ekipa Jacka Głomba planuje zorganizować specjalne warsztaty dla seniorów. Mają one doprowadzić do powstania amatorskiego teatru emerytów.

Legnicki teatr razem z Fundacją "Teatr Nie-Taki" przygotował też nową kampanię promocyjną. Do skrzynek legniczan trafi m.in. ulotka "Zakochaj się w teatrze" ze specjalną ofertą. Na chodnikach znajdą się naklejki. Co miesiąc legniczanie deptać będą po innym haśle, na początek "Teatr. Na nas nie ma mocnych". Na billboardach zespół teatru stwierdzi i zapyta prowokacyjnie: "Mamy najlepszy teatr w mieście. Dlaczego w nim jeszcze nie byłeś?". Legniczanie dostaną też recepty (na zdjęciu), rozdawane w ramach happeningu. Teatr chce stworzyć stałe połączenie komunikacyjne Legnicy z innymi miastami pod nazwą "Autobus Modrzejewskiej".Małgorzata Matuszewska
POLSKA Gazeta Wrocławska
25 stycznia 2012