Nowelizacja podpisana
Ustawa wdraża do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 17 kwietnia 2019 r., a także wypracowane ze środowiskami rozwiązania. Zapewnia m.in. twórcom i wykonawcom prawo do stosownego wynagrodzenia za udostępnianie ich utworów i wykonań w Internecie. Przygotowana przez MKiDN nowelizacja ustawy została podpisana przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.Nowelizacja ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych
Nowelizacja objęła łącznie trzy akty prawne: Ustawę z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Ustawę z dnia 15 czerwca 2018 r. o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi oraz Ustawę z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.
Nowe prawo autorskie zacznie obowiązywać po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia, tj. 16 września br. Wyjątek stanowi art. 1 pkt. 21 ustawy, który wejdzie w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia, tj. 16 lutego 2025 r.
Co wprowadza nowelizacja?
Dzięki nowym przepisom twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych, literackich, publicystycznych, naukowych muzycznych i słowno-muzycznych zyskali prawo do stosownego wynagrodzenia za udostępnianie ich utworów i wykonań w Internecie. Otrzymali jednocześnie narzędzia i możliwości negocjowania wynagrodzeń i dochodzenia swoich praw.
Przepisy umożliwiają również przeprowadzenie mediacji między wydawcami a platformami cyfrowymi w przedmiocie określenia wynagrodzenia. Organem właściwym dla przeprowadzenia tych mediacji będzie Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Sprawdź, co jeszcze zmienia nowelizacja Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:
https://www.gov.pl/web/kultura/dowiedz-sie-co-zmienia-nowelizacja-ustawy-o-prawie-autorskim-i-prawach-pokrewnych-przyjeta-przez-sejm-rp
(-) (-)
Materiały MKiDN
17 sierpnia 2024