Nowości w Starej Gazowni

Intensywnie zapowiada się ostatni weekend lipca w Poznaniu: sześć spektakli teatrów alternatywnych, w tym trzy premiery, trzy koncerty, wystawa rzeźb Jerzego Kopcia i piknik artystyczny. Dla najbardziej wytrwałych nocne imprezy DJ\'skie.

Teatr 

Teatr Ósmego Dnia pokaże dobrze znany poznaniakom spektakl "Czas Matek". Teatr Biuro Podróży zagra oryginalną wersję "Makbeta". Ale siłą każdego festiwalu są premiery.

Na II Festiwalu Stara Gazownia zadebiutuje nowy teatr. Circus Ferus tworzą ludzie związani aktualnie lub w przeszłości z innymi grupami teatralnymi w Poznaniu. Ich "Freak Show" nawiązuje do modnych w przeszłości występów artystów prezentujących biologicznych odmieńców (zarówno ludzi, jak i zwierząt). Zmiany w kulturze popularnej i rozrywce oraz zmiana postaw dotyczących różnic fizycznych, doprowadziły do upadku formuły dziwacznego pokazu jako formy rozrywki. Jak z tego wybrnie nowa grupa teatralna? Zapowiada się ciekawie.

Teatr Fuzja jest bardziej powściągliwy i okrywa swoją premierę tajemnicą. Znamy tylko tytuł "Alicja". Czy będzie nawiązywać do tej najbardziej znanej... z Krainy Czarów?

Ba-Ku Teatr zaprasza na "Szrot", bo jak twierdzą autorzy jest to miejsce, które "daje ostatnią szansę zaistnienia. Artystyczny recykling wykorzystany w akcji wydobędzie potencjał tkwiący w niepotrzebnych beczkach po oleju, skorodowanych karoseriach, zużytych oponach i pordzewiałych konstrukcjach. Czy pokryte rdzą przedmioty oddane w ręce demiurgów powrócą na chwilę do życia?".

Koncerty

Wydarzeniem muzycznym będzie z pewnością koncert pt. "Dyzmatronik", wspólny projekt Maciory i Sosena, którzy pracują do dwóch lat razem. Twierdzą, że to miejski folklor i wiejskie electro w jednym.

Z Krakowa przyjedzie kwartet Vermones, a z Wrocławia trio Dead Snów Monster. Krakusi grają muzykę nowofalową, a wrocławianie łączą minimalizm z garażowym brzmieniem. Ponadto wystąpi We Cali it a Sound, który ciągle odważnie eksperymentuje. Serię koncertową zakończy występ zespołu Napszykłat, który proponuje muzykę eksperymentalną na pograniczu elektroniki i akustyki.

Warsztaty i wystawa

Jerzy Kopeć zaprasza wszystkich na wystawę swoich rzeźb pt. "Unaturzeni".

W sobotnie i niedzielne popołudnie odbędzie się natomiast w KontenerArcie piknik artystyczny (warsztaty, pokazy filmów) nie tylko dla dzieci.

 **** 
"Makbet, kim jest ten człowiek we krwi?" [na zdjęciu] miał swoją polską premierę na Malcie w 2005 r. i zebrał cięgi od krytyków. Tylko mnie się podobał. Teatr Biuro Podróży zaryzykował i zawiózł w 2007 roku spektakl - niczym drzewo do lasu - do Edynburga. "Makbet" spodobał się festiwalowej publiczności i kuratorom teatralnym. Recenzent "The Guardian" napisał: "Ten spektakl pokazuje polski teatr w swojej najlepszej formie i przypomina także, że teatr plenerowy może być zarówno inteligentny i wizualnie atrakcyjny". Po występie na II Festiwalu Stara Gazownia, teatr jedzie z "Makbetem" po raz drugi na Festiwal Fringe do Edynburga.Stefan Drajewski
Polska Głos Wielkopolski
28 lipca 2012