Nowy dyrektor BTL-u

Reżyser Jacek Malinowski będzie kierował od września Białostockim Teatrem Lalek - poinformowano w czwartek na konferencji prasowej w Białymstoku. Jego kadencja ma trwać cztery sezony artystyczne. Zastąpi on na tym stanowisku Marka Waszkiela

Jacek Malinowski jest obecnie dyrektorem artystycznym w Teatrze "Maska" w Rzeszowie, wykłada też w Akademii Teatralnej w Białymstoku.

Kadencja dotychczasowego dyrektora Białostockiego Teatru Lalek Marka Waszkiela, kończy się w sierpniu.

Jak powiedziała na konferencji prasowej zastępca prezydenta Białegostoku Renata Przygodzka, nowego dyrektora wyłoniono w drodze konkursu. Zgłosiło się do niego sześciu kandydatów, jednak z powodu braków w dokumentacji pięć osób nie przeszło oceny formalnej. Na rozmowę, która odbyła się w minioną środę, zakwalifikował się jedynie Jacek Malinowski.

Rozmowa z kandydatem dotyczyła m.in. jego pomysłów na zarządzanie i rozwój teatru. Przygodzka dodała, że Malinowski został wybrany przez komisję jednogłośnie.

Uważa ona, że Malinowski jest osobą, której warto powierzyć "jedną z najcenniejszych instytucji kultury" w mieście. Wyjaśniła, że jego atutem jest m.in. umiejętność rozwiązywania konfliktów przez dialog, a także to, że Malinowski jest osobą odpowiedzialną i "rozumie problemy, które go czekają".

Anna Pieciul, dyrektorka departamentu kultury w białostockim magistracie i członkini komisji konkursowej, powiedziała, że bardzo ważne jest to, iż Malinowski w swoim programie chce powrócić do większej liczby spektakli przeznaczonych dla dzieci.

Obecny na konferencji Jacek Malinowski powiedział dziennikarzom, że chciałby wykorzystać "potencjał", który ma placówka i ludzie w niej pracujący. W swoim programie zakłada, że będzie kontynuował współpracę międzynarodową. Malinowski zaznaczył, że zależy mu, aby teatr "otworzył się na miasto" - uczestniczył w życiu miasta, a także był bardziej interaktywny. Nowy dyrektor planuje też poszerzyć działalność edukacyjną dla dzieci oraz powołać "scenę debiutów", gdzie mogliby się prezentować młodzi twórcy.

Białostocki Teatr Lalek jest miejską placówką. Zatrudnia 65 pracowników. BTL jest znaczącym się i nagradzanym teatrem w kraju oraz zagranicą. W jej repertuarze znajdują się przedstawienia dla dzieci i dorosłych. Prowadzi też działalność edukacyjną dla dzieci.(-)
PAP
27 kwietnia 2012