O facecie, który zmienia świat

Wkrótce premiera spektaklu „Korfanty. Rebelia!" w Teatrze Śląskim. "Jest to opowieść muzyczna o Korfantym, opowiedziana z perspektywy bohatera, z muzyką szwedzkiego zespołu The Baboon Show" - mówi Robert Talarczyk, reżyser spektaklu "Korfanty. Rebelia!".

Wkrótce premiera spektaklu „Korfanty. Rebelia!" w Teatrze Śląskim. "Jest to opowieść muzyczna o Korfantym, opowiedziana z perspektywy bohatera, z muzyką szwedzkiego zespołu The Baboon Show" - mówi Robert Talarczyk, reżyser spektaklu "Korfanty. Rebelia!".

"To będzie spektakl bardzo ekspresyjny, z młodymi ludźmi. Darek Chojnacki zagra główną rolę Korfantego" - powiedział dyrektor Teatru Śląskiego Robert Talarczyk.

"W przedstawieniu głównym bohaterem jest Korfanty, ale spektakl dedykowany jest głównie młodym ludziom, żeby mogli się w tym Korfantym przejrzeć i pomyśleć sobie, że to jest bohater również z ich czasów" - wyjaśnił reżyser.

"Będą punkowe emocje, spektakl jest energetyczny, a Korfanty występuje jako współczesny wojownik i rewolucjonista" - powiedział Talarczyk. "W spektaklu scenicznym jest facetem, który zmienia świat. On zmienia ten świat kopniakiem, nie zastanawiając się jaki to przyniesie efekt" - dodał.

"Korfanty w spektaklu +Rebelia+ jest postacią trochę wykreowaną, nie do końca prawdziwą. Chcemy też stworzyć taki pozytywny mit. To co się udało, na przykład zrobić artystom Teatru Słowackiego w spektaklu +1989+, w którym opowiadali o właśnie tym roku z rapowaną muzyką, z niesamowitą choreografią i kreacjami, że ten rok 1989 był czymś niezwykłym. Czymś właśnie epokowym, ale i współczesnym. Liczymy na to, że z naszym spektaklem będzie podobnie" - podkreślił reżyser.

"We współczesnej historii Górnego Śląska nie ma ważniejszej postaci niż Wojciech Korfanty, którego 150. rocznica urodzin przypada w tym roku. Jakie rozterki mogły mu towarzyszyć w czasie powstań śląskich? Czy jego buntownicza wizja została spełniona, czy może zapomnieliśmy o ideałach, które mu przyświecały? Zapraszamy na widowisko muzyczne autorstwa Artura Pałygi, z muzyką The Baboon Show, a w reżyserii Roberta Talarczyka – spróbujmy przywrócić rebeliancką energię sprzed 100 lat" - zapowiedział spektakl Teatr Śląski.

"Korfanty. Rebelia!" jest drugim spektaklem w Teatrze Śląskim, którego głównym bohaterem jest Wojciech Korfanty. Pierwszy spektakl przygotowywany został we współpracy z Teatrem Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach oraz Teatrem Telewizji Katowice. "Jest on kompletnie inny niż +Rebelia+. Pokazuje Korfantego jako człowieka przegranego, który być może postawił na złego konia. Którego być może wybory związane z przyłączeniem części Górnego Śląska do Polski były błędem - z jego perspektywy" - mówił Talarczyk.

Autorem scenariusza "Korfanty. Rebelia!" jest Artur Pałyga. Reżyseria - Robert Talarczyk. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Justyna Łagowska. Muzykę zagrają +The Baboon Show+ oraz Krzysztof Kurek. Choreografią zajęła się Natalia Dinges.

Wystąpią: Aleksandra Bernatek (gościnnie), Katarzyna Błaszczyńska, Nina Batovska, Piotr Bułka, Dariusz Chojnacki, Natalia Dinges (gościnnie), Karina Grabowska, Paweł Kempa, Wiesław Kupczak, Emilia Kubiak (gościnnie), Ewa Kutynia, Arkadiusz Machel, Anna Lemieszek, Andrzej Ogłoza (gościnnie), Cezary Studniak (gościnnie), Dawid Ściupidro, Zbigniew Wróbel oraz Kateryna Vasiukova.

Premiera 12 stycznia w Teatrze Śląskim.Julia Szymańska
Kurier PAP
28 grudnia 2023
Spektakle
Korfanty. Rebelia!