O festiwalu...

Na 50 Rzeszowskich Spotkaniach Teatralnych (5-27.11) oprócz teatru gospodarza - im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, pojawią się teatry - Stary z Krakowa, Ateneum i Polonia z Warszawy oraz Narodowy z Koszyc.

Jubileuszową  imprezę rozpocznie Teatr im. Wandy Siemaszkowej sztuką „Murzyn (może odejść)” autorstwa i w reżyserii Remigiusza Cabana, od niedawna dyrektora rzeszowskiej sceny. Akcja przedstawienia osnuta wokół występu i nagłej śmierci w Łodzi w 1867 r. czarnoskórego aktora Iry Aldridge’a toczy się w teatrze. Wartki tok zdarzeń przynosi wiele zaskakujących i zabawnych sytuacji. Oprócz świetnej rozrywki, spektakl daje okazję do refleksji – widzowie odkrywają ile w portrecie z życia artystów jest podobieństw do ich własnego losu.

„Trash Story” Magdaleny Fertacz,  w reżyserii Eweliny Pietrowiak, z Teatru Ateneum w Warszawie będzie sceniczną opowieścią umiejscowioną po II wojnie światowej w miasteczku na byłych ziemiach niemieckich dotyczącą niemożności zapomnienia o doznanych krzywdach i urazach. Grają m.in. Tadeusz Borowski i Jadwiga Jankowska – Cieślak.

Roztańczonego „Janosika” pokaże Teatr Narodowy w Koszycach, spektakl muzyczny z librettem Zuzany Mistríkovej i Ondreja Šotha, w reżyserii Ondreja Šotha. Historia legendarnego górala zostanie opowiedziana z pomocą form współczesnego teatru tańca – od muzyki, poprzez choreografię, po aranżacje scenograficzne.

Sztukę   „Król umiera, czyli ceremonie” Eugène Ionesco, według scenariusza i w reżyserii Piotra Cieplaka przywozi Teatr Stary w Krakowie. Oprócz pochwały namiętności życia, jest w niej obraz śmierci, w jej wyzwalającym wymiarze. Na scenie Anna Dymna, Anna Polony, Dorota Segda, Jerzy Trela, Jacek Romanowski i Leszek Piskorz.

„Przygoda” Sandora Marai, w reżyserii Krystyny Jandy, z Teatru Polonia w Warszawie, zakończy 50 Rzeszowskie Spotkania Teatralne. W wielokącie miłosnym ogarniającym głęboko skrywane tajemnice jego uczestnicy poszukują odpowiedzi na pytania o sens życia, granice powołania zawodowego i oddania siebie drugiemu człowiekowi. Występują m.in. Jan Englert, Beata Ścibakówna i Wiesław Komasa.Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
5 października 2011