O pacynkach-laleczkach

Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach zaprasza - tuż po wakacjach - najmłodszych miłośników sztuki teatralnej na wesołą i barwną opowieść o przyjaźni, tolerancji, i ... o teatrze.

Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach zaprasza - tuż po wakacjach - najmłodszych miłośników sztuki teatralnej na wesołą i barwną opowieść o przyjaźni, tolerancji, i ... o teatrze.

Na zaczarowanym podwórku może wydarzyć się wszystko, bo dziecięca wyobraźnia nie zna ograniczeń. I nic niezwykłego w tym, że na podwórko-scenę wjeżdża, na lekko skrzypiącym, dziecięcym trójkołowym rowerku "Lalkarz" - wesoły, rozśpiewany, uśmiechnięty, który małym widzom opowiada prostą, ale mądrą bajkę o potrzebie tolerancji. Opowiada naprawdę ciekawie i przystępnie. Bowiem warsztat, którym posługuje się Lalkarz, to przedmioty, znane najmłodszym widzom teatralnym z życia codziennego. Za instrumenty muzyczne służą więc pokrywki kuchenne, butelki, dziecięce cymbałki, gwizdek, kawałek blachy. W miejsce rozbudowanej scenografii, do której przyzwyczajeni są nieco starsi bywalcy Teatru "Kubuś", pojawia się parawan z kieszonkami, przegródkami.

A o czym jest ta historia? O pacynkach-laleczkach, ożywionych przez zdolne ręce Lalkarza (doskonała gra aktorska i przygotowanie Ewy Lubacz, aktorki Teatru Lalki i Aktora "Kubuś"). Pacynki niemal identyczne, różnią się deseniem, który wykorzystano do umalowania ich główek - stąd też ich imiona Kropka i Kreska. I ta jedna cecha powoduje, że początkowa wspólna zabawa kończy się kłótnią, wzajemnymi atakami, strachem, obrazą i złością. Dopiero mądry Lalkarz przekona dwóch przyjaciół - "paskowanego" i "nakrapianego", że.. tworzą jedność, są całością, mimo pozornych różnic w wyglądzie. To świetny sposób na przekazanie dzieciom, że ważne jest wnętrze człowieka, a nie jego powierzchowność. Dla dorosłych widzów spektakl jest ciekawą podpowiedzią, jak, korzystając z dostępnych przedmiotów, mając odrobinę chęci, można przygotować ciekawe i barwne widowisko teatralne nawet w warunkach domowych.Grażyna Jachimkowska
Wrota Świetokrzyskie
25 czerwca 2009
Spektakle
Lalkarz