O relacjach damsko-męskich

W piątek wieczorem w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej odbędzie się polska prapremiera współczesnej sztuki Nadieżdy Michajłowny Ptuszkiny "Wszystko co wiem o mężczyznach i kobietach" w reżyserii Szymona Kuśmidera. Gościem premiery będzie autorka sztuki.

"Największym problemem XXI wieku jest standaryzacja uczuć, dążenie do przekształcenia miłości w związek pełen komfortu. Dziś idealna parą są nie ci, którzy jak twierdził Saint-Exupéry, "patrzą w jednym kierunku", tylko tacy, którzy inwestują w te same akcje. Ale miłość nigdy nie będzie czymś "wygodnym" - nie udało się jeszcze unieważnić ani cierpień młodego Werthera, ani starego Goethego..." - mówiła Ptuszkina w jednym z wywiadów. Jest najbardziej popularną i "kasową" współczesną autorką teatralną Rosji. Jej utwory są wystawiane m.in. w Rosji, na Ukrainie, w Japonii i Wielkiej Brytanii.

Napisała ponad 60 sztuk, kilkanaście zrealizowanych scenariuszy filmowych i kilka wyreżyserowanych przez siebie pełnometrażowych filmów.

Sztuka "Wszystko co wiem o mężczyznach i kobietach" powstała na podstawie scenariusza filmowego. 

Tekstów o relacjach w związkach damsko-męskich jest sporo, ale mało które są tak dobrze napisane. Autorka w sposób humorystyczny pokazuje jak krótka jest droga od miłości do nienawiści. - Większość związków nie rozpada się dlatego, że wygasa uczucie czy poprzez zdradę, ale z powodu niezwykle błahych powodów, np. z braku cytryny czy lodu w zamrażarce. To znakomita komedia, po wyjściu z której będziemy śmiać się z samych siebie - mówi reżyser rzeszowskiego przedstawienia. Zobaczymy w nim czwórkę aktorów naszego teatru: Małgorzatę Machowską, Beatę Zarembiankę, Roberta Chodura i Przemysława Dąbrowskiego.mam
Gazeta Wyborcza Rzeszów
27 marca 2009