O słabościach, marzeniach i tęsknotach dla dużych i niedużych

23 września w Teatrze Banialuka w Bielsku – Białej odbyła się premiera spektaklu muzycznego "Tuwim i" opartego na wierszach Juliana Tuwima.

Premiera spektaklu została przygotowana w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości i powstania grupy Skamander, której Julian Tuwim był współtwórcą. Przedstawienie wyreżyserował Paweł Aigner - absolwent Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku, aktor, reżyser, w latach 1993-2004 związany z Białostockim Teatrem Lalek. Muzykę do spektaklu skomponował Piotr Klimek, a scenografię, która w części powstała dzięki bielszczanom, zaprojektował Pavel Hubicka.

„Myć się, dzieci, myć do czysta,
Chłopcy i dziewczynki,
Bo inaczej powiem, żeście
Nie dzieci, lecz świnki!" -
• mówi głos wydobywający się z olbrzymiego, patchworkowego portretu Juliana Tuwima zrobionego z kolorowych pluszaków, przypominającego obrazy z wysypisk śmieci brazylijskiego artysty Vika Muniza.

Barwny portret Tuwima jest dominującym, kolorowym elementem scenograficznym spektaklu, dobrze korespondującym z resztą scenografii, którą wyróżnia zapisana, wzorami matematyczno-fizycznymi, czarna tablica szkolna.

Na jej tle postaci z wierszy Tuwima, sprytnie odziani w stylizowane mundurki szkolne, spod których wyłaniają się niegrzeczne wizerunki bohaterów, tworzą muzyczną opowieść o naszych słabościach, marzeniach i tęsknotach. Spektakl jest dynamiczny, zręcznie zmontowany, zagrany w dobrym tempie.

Zespół aktorski w znakomitej dyspozycji i koncentracji stworzył przedstawienie zarówno dla dzieci, dla młodzieży i dla dorosłych.Beata Przybylska
Dziennik Teatralny Katowice
26 września 2018
Spektakle
Tuwim i...
Portrety
Paweł Aigner