O spektaklu...

Od 21. maja na deskach Teatru Muzycznego w Łodzi zagości spektakl pt. "Łajza"

Ostatnia premiera na deskach Teatru Muzycznego w Łodzi to niezwykłe widowisko artystyczne, miscenium rockowe. Nowatorskie widowisko taneczne – to gratka nie tylko dla fanów tańca. Coś dla siebie odnajdą tu również miłośnicy muzyki, a szczególnie – mocniejszych brzmień.

Scenariusz spektaklu powstał w oparciu o utwory, powstałego w 1999 roku, łódzkiego zespołu rockowego NORMALSI. Obecnie w skład kapeli wchodzi czterech muzyków: Piotr 'Chypis' Pachulski (wokal, gitary), Mirek 'Koniu' Mazurczyk (gitara), Przemek Wyrwas (gitara basowa), Grzesiek Szelewa (perkusja). Ekspresyjne teksty NORMALSÓW autorstwa Arka i Piotra Pachulskich zostały wybrane z trzech albumów zespołu, by utworzyć jedną spójną opowieść.

Historia znalezionego na ulicy, wychowanego w patologicznej rodzinie chłopca. Bez miłości i wskazówek na dalszą drogę życia. ...Historia życia zdeterminowana brutalnością miasta i przestępczego świata tocząca się na tle walki o władzę oraz zubożałego moralnie i materialnie społeczeństwa.

Oprawa taneczna, za którą odpowiada reżyser i choreograf Teatru Muzycznego w Łodzi Artur Żymełka, stanowi innowacyjną interpretację fabuły. Tradycyjny balet dostaje zastrzyk 'inności' w postaci nowoczesnych technik tanecznych, za które odpowiada elitarna jednostka FNF DANCE STUDIO Błażeja Szychowskiego (GTD, YCD...). A. Żymełka jest również autorem scenografii.

Niekonwencjonalny pomysł połączenia rockowych piosenek granych „na żywo" z barokowymi utworami J.S. Bacha w interpretacji Michała Jelonka z pewnością przykuje uwagę nawet bardzo wybrednych widzów. Różnorodność form, zarówno tanecznych jak i muzycznych, synteza muzyki poważnej ze współczesną, sztuki wysokiej z uliczną, z pewnością zaintryguje zarówno młodzież, jak i dojrzalszych widzów.(-)
Materiał Teatru
13 kwietnia 2013
Spektakle
Łajza