O wartościach demokratycznych w teatrze dla dzieci i młodzieży

Na organizowany przez Miejski Teatr Miniatura i fundację MiastoKreacja konkurs na sztukę teatralną dla dzieci lub młodzieży „Demokracja. Nie tylko dla dorosłych" przyszło 49 prac z całej Polski.

„W czasach, kiedy coraz częściej odchodzi się od uznawanych przez wielu za oczywiste podstawowych wartości jak wolność, równość, sprawiedliwość, pluralizm, tolerancja, praworządność czy szacunek dla praw obywatelskich, postanowiliśmy zaproponować autorom stworzenie opowieści scenicznych dla najmłodszych obywateli naszego społeczeństwa, które o tych wartościach przypominają" – mówi Anna Czekanowicz-Drążewska, pomysłodawczyni konkursu. – „Teatr jako miejsce spotkania i budowania wspólnoty wydaje się idealnym miejscem do rozmowy na ten temat".

Termin nadsyłania prac upłynął 31 lipca tego roku. Oceni je jury w składzie: Anna Czekanowicz-Drążewska, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Jakub Roszkowski, Zbigniew Rudziński, Romuald Wicza-Pokojski oraz Agnieszka Kochanowska (sekretarz jury). Jury wybierze od 3 do 5 sztuk finałowych, które zostaną przedstawione w formie czytań towarzyszących ogłoszeniu wyników konkursu. Z tych sztuk zostanie wybrana jedna, która otrzyma nagrodę w wysokości 20 000 zł brutto.

Finałowe wydarzenia konkursu odbędą się w Teatrze Miniatura podczas Gdańskiego Tygodnia Demokracji – 16 września będzie można obejrzeć performatywne czytania sztuk finałowych, a 17 września odbędzie się uroczysta gala konkursu połączona z wręczeniem głównej nagrody.

Agnieszka Kochanowska, e-mail: agnieszka.kochanowska@teatrminiatura.pl, tel. 885 770 826(-) (-)
Materiał organizatora
9 sierpnia 2017