Od 23 kwietnia Gliwicki Teatr Muzyczny wraca do normalnej pracy

23 kwietnia Gliwicki Teatr Muzyczny wraca do normalnej pracy, prezentując planowany wcześniej repertuar. 30 marca scena została tymczasowo zamknięta z powodu złego stanu technicznego konstrukcji dachu.

Jak poinformował w poniedziałek PAP dyrektor ds. technicznych teatru Grzegorz Krawczyk, na wznowienie normalnej pracy pozwoliło oświadczenie wydane przez rzeczoznawcę budowlanego z Politechniki Śląskiej. W oparciu o prowadzone przez kilka tygodni badania i obliczenia uznał on, że w warunkach letnich, przy normalnych obciążeniach, obecny stan dachu nie stanowi żadnego zagrożenia ani dla artystów, ani dla widzów.

"Przed zimą konieczne jest jednak wzmocnienie konstrukcji. Pełna ekspertyza ma być gotowa z końcem czerwca. W czasie wakacji musimy więc uporać się ze wszystkimi zaleconymi w niej pracami, w przeciwnym razie teatr nie ruszy jesienią" - powiedział PAP dyrektor Krawczyk. 

Odkształcenie jednego záelementów stalowej konstrukcji dachu tuż nad sceną stwierdzono podczas okresowej kontroli stanu technicznego budynku. Na czas zamknięcia sceny odwołano najbliższe spektakle i zajęcia teatralne lub przesunięto je na inne terminy.

Choć gmach teatru przeszedł niedawno remont, to sam dach nie był remontowany od kilkudziesięciu lat, zmieniono jedynie jego pokrycie. Tymczasem konstrukcja nad sceną musi wytrzymać ciężar podwieszanych elementów scenografii, ważących nieraz kilkaset kilogramów.

Najbliższa premiera - polska premiera musicalu "High School Musical" - ma się odbyć we wrześniu, próby planowano już od sierpnia.(-)
PAP
21 kwietnia 2009