Odkryć przeszłość Białegostoku

16 czerwca rozpoczynają się zapisy do udziału w tegorocznej odsłonie akcji "Lata w Teatrze". Młodzież ponownie będzie miała szansę spędzić wakacyjny czas przygotowując teatralny spektakl. "Lato w Teatrze" to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

Lato w Teatrze" promuje prowadzone w nowoczesny i atrakcyjny sposób teatralne działania edukacyjne. Udowadnia tym samym, że teatr może być medium ważnym dla młodych ludzi. Instruktorzy podejmują istotne dla młodzieży tematy i pozwalają jej mówić ze sceny o bliskich im sprawach.

W Białymstoku tegoroczna odsłona akcji potrwa od 20 lipca do 2 sierpnia. Tym razem realizują ją w partnerstwie: Stowarzyszenie Teatr Okno, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Fundacja Teatr PAPAHEMA oraz Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie Droga. "Lato w Teatrze" zostało dofinansowane przez Prezydenta Miasta Białegostoku.

W programie może wziąć udział młodzież w wieku od 16 do 18 lat. Poszukiwane są osoby chętne do odkrywania przeszłości Białegostoku. Organizatorzy zapraszają nie tylko przyszłych aktorów, reżyserów czy scenografów, ale również blogerów i vlogerów kulinarnych, modowych oraz lifestylowych. Prowadzący warsztaty udadzą się z nimi na badania terenowe i poszukają w przestrzeni Białegostoku lokalnego ducha miasta - genius loci. Będą wspólnie budować opowieść teatralną o miejscu, w którym na co dzień mieszkają, uczą się i żyją.

Podczas warsztatów uczestnicy sięgną do tekstów kultury związanych

z województwem podlaskim, m.in. twórczości Kaufmana, Karnego, Strumiłły, Redlińskiego, Wołkowa, Tarasewicza, Karpowicza, Bagińskiego. Przyjrzą się również takim, w których odnajdą konkretne miejsca, często bliskie autorom, np.: "Sklepy cynamonowe", "Wielopole, Wielopole", "Piaskowa góra", "Opowiadania na czas przeprowadzki", czy "Ballada o Zakaczawiu".

Zapisy do udziału w akcji ruszają 16 czerwca. Szczegóły rekrutacji dostępne są na stronie Teatru Dramatycznego: dramatyczny.pl.(-)
Materiał Teatru
16 czerwca 2015