Odżyją duchy przedwojennej Warszawy

17 maja br., o godzinie 22:00 z okazji jedenastej Warszawskiej Nocy Muzeów, Kamienica otworzy bramę dla stołecznych "nocnych marków". Zwiedzający na pewno poczują klimat przedwojennej Warszawy.

Wśród atrakcji przygotowanych przez Emiliana Kamińskiego i jego pracowników znajdą się: rozbudowana makieta przedwojennej stolicy, zabytkowy tramwaj "Berlinka" oraz cztery filmy Andrzeja Kałuszki poświęcone "Paryżowi Północy" - czyli przedwojennej Warszawie.

Wizytę w Kamienicy warto rozpocząć od zajrzenia do odrestaurowanego wagonu tramwajowego, który stoi przed teatrem już od roku. "Berlinka" z symbolicznym numerem 13 przypomina Warszawiakom o przedwojennym adresie Kamienicy (Leszno 13).

W teatralnym bistro "Nasza Warszawa", (wejście przed tramwajem) odwiedzający będą mogli obejrzeć liczne pamiątki po Warszawiakach, pocztówki oraz sprzęt codziennego użytku. W menu bistro znajdzie się pyszna kawa oraz potrawy rodem z Warszawy. Warto tam zwrócić uwagę na jedną ze ścian, która jest poświęcona ludziom zasłużonym dla rozwoju kultury w stolicy.

Z "Naszej Warszawy" będzie można przejść na najmniejszą scenę teatralną - Piwnicę Warsza. Dzięki ustawieniu scenografii ze spektaklu "Wiera Gran", odwiedzający będą mogli zapoznać się z tym, jak Barbara Sass widziała ostatnie miejsce, w którym mieszkała jedna z największych gwiazd przedwojennej sceny muzycznej w Warszawie.

Kolejną atrakcją będzie makieta przedstawiająca przedwojenną Warszawę. W ubiegłorocznej edycji Nocy Muzeów, dyrekcja prezentowała fragment z Pałacem Saskim. W tym roku zostaną przedstawione kolejne segmenty miniaturowego Śródmieścia na dzień przed wybuchem II Wojny Światowej.

Makieta budowana była etapami, artyści rozpoczęli budowę jesienią 2012 r. Technicznie konstrukcja makiety składa się z czterech segmentów. Pierwszy przedstawia Pałac Saski wraz z fragmentem ogrodu, Pałac Kronenberga, plac Małachowskiego z budynkiem Zachęty i kościołem św. Trójcy. Na drugim segmencie znalazły się kamienice między ulicami Królewską a Kredytową. Kolejne dwa segmenty przedstawiają okolice ulic Szkolnej i Marszałkowskiej oraz fragment od skrzyżowania Alei Jerozolimskich z ulicą Marszałkowską, aż po Plac Piłsudskiego. Finalnie, po zespoleniu wszystkich elementów, stworzono plan przedwojennego Śródmieścia o wymiarach ok. 30 m2.

Podczas Nocy Muzeów odwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z filmową twórczością Andrzeja Kałuszki, poświęconą losom stolicy. Maraton filmowy odbędzie się na Scenie Oficyna.

W programie są cztery filmy:

1. "Przelot nad zdobytym miastem" - film dokumentalny stworzony na podstawie odnalezionych przez Krzysztofa Jaszczyńskiego ujęć Warszawy, które zostały zrealizowane przez niemieckiego operatora lecącego samolotem Luftwaffe nad kapitulującą stolicą 28 września 1939 roku.

Reżyseria, muzyka, montaż, animacje i efekty komputerowe: Andrzej Kałuszko; koncepcja i scenariusz: Krzysztof Jaszczyński; opieka varsavianistyczna: Ryszard Mączewski; produkcja: Aura Film i Warszawa1939.pl; (22 minuty).

2. "Początek" - film dokumentalny będący kontynuacją "Przelotu nad zdobytym miastem". Dokument został zmontowany z fragmentów niemieckich kronik i filmów, również tych udostępnionych niedawno w archiwach amerykańskich. Poza licznymi ujęciami lotniczymi, kręconymi z niskiego pułapu, w filmie można zobaczyć także te nakręcone z ziemi. Wiele z nich było prawdopodobnie realizowanych przez Niemców w celu analizy skuteczności ich strategii bombardowań, a dziś są unikalnym świadectwem początku okupacji tak tragicznej w skutkach dla mieszkańców i samego miasta. Ujęcia filmowe zostały uzupełnione wycinkami z ówczesnej prasy.

Reżyseria, muzyka, montaż, efekty komputerowe: Andrzej Kałuszko; koncepcja i scenariusz: Krzysztof Jaszczyński; opieka varsavianistyczna: Ryszard Mączewski; produkcja: Aura Film, Warszawa1939.pl, Dom Spotkań z Historią; (30 minut).

3. "Warszawa w locie" - impresja filmowa pokazująca ujęcia Warszawy z helikoptera lecącego nad najciekawszymi miejscami stolicy (fragment filmu z Expo 2008 w Saragossie).

Reżyseria i koncepcja: Andrzej Kałuszko; zdjęcia: Andrzej Jaroszewicz; (5 minut).

4. "Przedwojenna Warszawa" - film z zestawu starych przedwojennych fotografii miasta. Realizacja i montaż: Andrzej Kałuszko; (12 minut).

Noc Muzeów w Teatrze Kamienica będzie trwała do godziny 1:00 w nocy.(-) (-)
Materiał Teatru
15 maja 2014