Oficjalne wyniki

Jury 20. Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia, odbywającego się w dniach od 21 do 30 września 2013 r. w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, obradujące w składzie: Dorota Kamińska - Przewodnicząca, Julia Mark, Łukasz Drewniak, Michał Smolis; po obejrzeniu dziewięciu przedstawień konkursowych jury postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Jury jednogłośnie przyznało Grand Prix w wysokości 15 tysięcy złotych oraz Statuetkę Talii: twórcom i wykonawcom spektaklu „Herosi transformacji i miecz Chrobrego" Teatru Pożar w Burdelu z Warszawy za oryginalną formę, własny język, błyskotliwą inscenizację, brawurowe aktorstwo i twórcze nawiązanie do najlepszych tradycji polskiego kabaretu. Za umiejętność jazdy bez trzymanki po wyboistej drodze transformacji.

Jury postanowiło także przyznać nagrody indywidualne:

Nikołajowi Koladzie za reżyserię spektaklu Ożenek Nikołaja Gogola w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach (3 tysiące złotych)

Annie Tomczyńskiej i Nikołajowi Koladzie za scenografię i kostiumy do spektaklu Ożenek Nikołaja Gogola w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach (2 tysiące złotych)

Andrzejowi Konopce za rolę Burdeltaty i inne wcielenia sceniczne w spektaklu „Herosi transformacji i miecz Chrobrego" Teatru Pożar w Burdelu z Warszawy (3 tysiące złotych)

Ponadto jury przyznało cztery wyróżnienia aktorskie:

Ewie Leśniak za rolę swatki Fiokły Iwanownej w spektaklu Ożenek Nikołaja Gogola w reżyserii Nikołaja Kolady w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach (tysiąc złotych)

Pawłowi Kumiędze za rolę Dyrygenta w spektaklu Sarenki Tomasa Svobody w Teatrze Ludowym w Krakowie (tysiąc złotych)

Tadeuszowi Łomnickiemu za rolę Mykologa w spektaklu Sarenki Tomasa Svobody w Teatrze Ludowym w Krakowie (tysiąc złotych)

Piotrowi Franasowiczowi za rolę Pracownika Urzędu Skarbowego w spektaklu Sarenki Tomasa Svobody w Teatrze Ludowym w Krakowie (tysiąc złotych)

Jury pragnie złożyć podziękowania organizatorom XX Festiwalu Komedii Talia za przygotowanie jubileuszowej edycji i wyrazić nadzieję, że ta tradycja będzie kontynuowana.

Nagroda ZASP "Ale aktor!" dla Michała Piotrowskiego za rolę Stiepana, służącego Podkolesina w "Ożenku" w reż. Nikolaja Kolady z Teatru Śląskiego im. S. Wyspiańskiego w Katowicach

Nagroda publiczności (wyłoniona po zliczeniu kuponów głosujących"":

- I miejsce - „Herosi transformacji i miecz Chrobrego" Teatru Pożar w Burdelu z Warszawy
- II miejsce "Sarenki" w Teatr Ludowy w Krakowie
- III miejsce "Ożenek" Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach(-) (-)
Materiał organizatora
20 września 2016