Olga Sawicka (1932 - 2015)

Urodziła się 7 lutego 1932 w Poznaniu. Zmarła 2 kwietnia 2015 w Skolimowie-Konstancinie.

Były gwiazdami przedwojennych scen: primabalerinami, choreografkami i tancerkami estradowymi, kiedy ich kariery brutalnie przerwała wojna. W Culture.pl odkrywamy nieznane karty w historii polskiego tańca XX wieku. To ważne biografie, jest w nich balet i sowieckie łagry, rewia i walka o Monte Cassino, kabaret i getto.


Primabalerina, wybitna tancerka, która była o krok od międzynarodowej sławy. Była gwiazdą operowych scen Śląska i Poznania (za namową Barbary Bittnerówny, utalentowana 15-latka przeniosła się wraz z grupą poznańskich tancerek do Bytomia). Gościnnymi występami podbijała publiczność Sztokholmu i Oslo, tańczyła z zespołem Teatru Bolszoj w Moskwie, a pod koniec lat 50. dołączyła do grona gwiazd francuskiego zespołu "Les Étoiles de Paris".

Drzwi do światowej sławy były szeroko otwarte, ale Olga Sawicka zdecydowała się wrócić do kraju. W Operze Poznańskiej występowała w nowych, autorskich choreografiach Conrada Drzewieckiego.

Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi i Złotym Medalem "Zasłużony kulturze Gloria Artis". Literacki portret niezwykłej artystki naszkicował Stefan Drajewski w książce "Życie z tańcem".Anna Legierska
Culture.pl
13 maja 2017
Portrety
Olga Sawicka (t)