Opera Krakowska wychodzi w plener

12 czerwca startuje festiwal operowy. Najsłynniejsze arie usłyszymy m.in. na Wawelu.

Wyobraźmy sobie rozświetlone gwiazdami niebo, krużganki renesansowego dziedzińca i sączącą się niczym miód do ucha muzykę Rossiniego. Czy może być coś równie mocno zakrawającego na kicz, a równocześnie sprawiającego tak dużą przyjemność? Ci, którzy wiedzą, jak dużą, na pewno wybiorą się na XIII Letni Festiwal Opery Krakowskiej. 

Prezentowane na nim spektakle, takie jak "Cyrulik sewilski", "Chopin w operze" i "Arie oper świata" wystawione zostaną w plenerze na wawelskim wzgórzu. Pozostałe widowiska, z których polecamy "Toscę" i "Cesarza Atlantydy" będziemy mogli podziwiać w budynku Opery Krakowskiej. 

Przez czternaście festiwalowych wieczorów rozbrzmiewać będą dzieła G. Verdiego czy G. Pucciniego oraz wielkie polskie i światowe arie operowe. Wyjątkowym wydarzeniem będzie już sama inauguracja festiwalu 12 czerwca, która odbędzie się w Krakowską Noc Teatrów. 

W koncercie "Nocny benefis operetki", którego głównym tematem będzie wspomnienie wielkich twórców lekkiej muzy, arie z najsłynniejszych utworów tego gatunku wykonają znani i lubiani artyści Opery. Wśród nich znajdzie się Bożena Zawiślak-Dolny, Andrzej Biegun czy Krystyna Tyburowska.

Podczas przerwy odsłonięta zostanie tablica z nową nazwą jednej z bocznych ulic przylegającej do Opery. Od tej pory nosić będzie ona imię gwiazdy krakowskiej operetki, Iwony Borowickiej. 

To niejedyna atrakcja tego wieczoru. Publiczność będzie mogła również obejrzeć wystawę kostiumów projektowanych do spektakli Opery Krakowskiej przez wybitnych scenografów. 

Ale prawdziwym gwoździem festiwalowego programu będzie plenerowy pokaz "Cyrulika sewilskiego", opery buffo Rossiniego, opartej na sztuce teatralnej Pierre\'a Beaumarchais z 1775 r. Przedstawieniu w reżyserii Laco Adamika, pod kierownictwem muzycznym Tadeusza Kozłowskiego, wystąpią m.in. Katarzyna Oleś-Blacha, Adam Zdunikowski i Przemysław Firek. 

Podczas Festiwalu Opery Krakowskiej nie zabraknie również przedstawień gościnnych. 29 czerwca na jej scenie spektakl "Gianni Schicchi" zaprezentują artyści teatru Opava z Czech, a 1 lipca zobaczymy tam "Madamę Butterfly" w wykonaniu teatru ze słowackich Koszyc. 

Na koncert 12 czerwca wstęp jest wolny. Trzeba jednak wcześniej rezerwować miejsca. Na pozostałe wydarzenia festiwalu bilety w cenach 60 - 130 zł.Magda Huzarska-Szumiec
Polska Gazeta Krakowska
4 czerwca 2009