Opowieść oparta na historii sprzed ponad wieku ...

Co łączy Częstochowę, Jasną Górę, Jasnowidzkę, tarota, papugę i detektywa Majkela? Kryminał! I to najprawdziwszy, bo jest i kradzież, i romans i morderstwo... a więc i śledztwo.

W prapremierowym spektaklu „Cudowne" ożywają wydarzenia, które ponad sto lat temu wstrząsnęły całą Polską. Pewien proces sądowy z 1912 r. przykrył nawet głośną wówczas tragedię Titanica. Kroniki donosiły, że pod odsłoną nocy sprofanowano obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, złodzieje wyłamali złote korony znad głów Marii i Dzieciątka, zdarli sukienkę i ukradli złożone pod obrazem wota. „Zbrodnia na Jasnej Górze" musiała bulwersować.

Taka (nie)sława stała się udziałem jasnogórskiego paulina Damazego Macocha. To on dokonał tej profanacji. Grzechów na sumieniu miał jednak więcej, bo w toku śledztwa okazało się, że duchowny regularnie okradał jasnogórski skarbiec, wdał się w romans z łódzką urzędniczką Heleną Krzyżanowską i dopuścił się morderstwa na swoim dalekim kuzynie Wacławie.

Fantazja na temat skandalu i zbrodni z poprzedniego stulecia współczesnej opowieści, stała się osią najnowszego spektaklu według tekstu Darii Sobik i w reżyserii Pameli Leończyk.

Prace nad sztuką „Cudowne" poprzedziły wielogodzinne rozmowy z częstochowiankami i częstochowianami, bo któż lepiej niż my sami, zna nasze miasto. Drobne, intymne opowieści dołożyły kolejne puzzle do tej wielowątkowej historii. Gdzie leży prawda, gdzie fikcja? Czy ta granica rzeczywiście jest cienka? Czy ucieczka papugi była prawdziwa, czy pies Atom naprawdę potrafił śpiewać? I jak się do tego mają słynny częstochowski iluzjonista i jeszcze słynniejszy Kirk Douglas?

Prapremiera spektaklu odbędzie się 18 maja (sobota) o godz. 19:00.Katarzyna Szeląg
Teatr A. Mickiewicza w Częstochowie
16 maja 2024