ORFEO czyli Twój nowy portal muzyczny

Pomysł stworzenia portalu muzycznego ORFEO zrodził się latem 2019 roku dzięki panu Zbigniewowi Napierale, wieloletniemu przyjacielowi Bogusława Kaczyńskiego. Regularne spotkania w Fundacji, w gronie ludzi wrażliwych na piękno, a także niezwykle kompetentnych dziennikarzy sprawiło, że po paru miesiącach wytężonej pracy już dziś możemy pokazać Państwu nasz portal orfeo.com.pl. Będziemy tu publikować w ramach cyklu „Muzyka moja miłość" wywiady z gwiazdami opery, operetki i musicalu, artystami baletu, znanymi i rozpoczynającymi karierę muzykami, a także menedżerami, dzięki którym kultura wysoka ma swoje godne miejsce mimo wielu niesprzyjających wiatrów.

Będziemy informować o tym, co ważnego dzieje się w naszym kraju w zakresie festiwali muzycznych, premier spektakli, koncertów, konkursów, wydarzeń z kręgu opery, musicalu, jazzu i tak zwanej muzyki poważnej, chociaż to określenie nie jest najlepsze. Pojawią się u nas również opinie i recenzje, relacje, a także blog naszych przyjaciół, repertuar polskich teatrów operowych i muzycznych, dział ciekawostek i filmy zza kulis. Planujemy publikowanie nagrań wideo za pośrednictwem uruchomionej przez nas równocześnie ORFEO.TV (koncerty i wywiady będą dostępne na naszym portalu i na kanale YouTube). W dziale „Teatr Wielki – Opera Narodowa przedstawia" znajdą Państwo wiele interesujących artykułów, zdjęć i materiałów audiowizualnych, a w „Niezbędniku melomana" można będzie zapoznać się z artykułami, które mogą stać się pewnym drogowskazem. W dziale Fundacja poznają Państwo ciekawostki i anegdoty z życia i działalności Bogusława Kaczyńskiego oraz wielu gwiazd, z którymi był związany. Natomiast w sekcji „Scena ORFEO" informować będziemy o wydarzeniach organizowanych przez nas w różnych miastach – koncertach, galach, festiwalach, spektaklach i spotkaniach artystycznych. W dziale „Polecamy" będziemy prezentować recenzje, ważne naszym zdaniem wydarzenia, książki czy płyty.

Zachęcamy do współpracy wszystkie polskie teatry operowe i muzyczne oraz organizatorów festiwali i innych ważnych wydarzeń muzycznych. Prosimy o przesyłanie informacji na adres mailowy: repertuar@orfeo.org.pl.

Nazwa Orfeo jest związana z Orfeuszem, o którym pięknie napisała w swojej książce „Mitologia grecka i rzymska" prof. Katarzyna Marciniak, prodziekan Wydziału „Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego, znawczyni kultury antycznej: Nazywany ojcem pieśni, uchodzi za pierwszego poetę i śpiewaka na świecie. [...] Antyczne źródła ukazują nam Orfeusza jako samotnika, bez reszty oddanego muzyce. [...] Całymi dniami przesiadywał nad rzeką, pogrążony w świecie cudownych dźwięków. Nagle jednak zakochał się w pięknej Eurydyce. Gdy zmarła, ukąszona przez żmiję, Orfeusz udał się ze swoją lirą do Królestwa Umarłych, aby ją stamtąd wydostać. Chociaż swoim pięknym głosem i cudowną muzyką oczarował Charona, Cerbera i Erynie, to jednak nie udało mu się odzyskać ukochanej. Czy my, miłośnicy śpiewu i wspaniałych melodii nie jesteśmy czasem jak Orfeusz? Czy zdarza się nam zapomnieć o zwykłym, szarym świecie, unosząc się dzięki emocjom i wyobraźni w krainę marzeń? Realny świat przynosi nam wiele radości, ale także sporo cierpienia. Czy muzyka może nam dać ukojenie? Nasz Patron Bogusław Kaczyński powiedział w jednym z wywiadów telewizyjnych: „Moim pragnieniem jest oczarować jak najszersze rzesze ludzi czarem sztuki. Pokazać, że sztuka jest tak piękna i że życie człowieka, który pokochał sztukę i poddał się sztuce, jest piękniejsze, jest wartościowsze, że na tym smutnym świecie, w naszej rzeczywistości, która niesie tyle rozczarowań, tyle klęsk, tyle trosk, tyle smutku i tyle łez, sztuka jest jedynym wybawieniem, jest takim katharsis. Dzięki sztuce naprawdę warto żyć."

A skoro muzyka jest sztuką, to pozwólmy się w niej zanurzyć i upajać się jej pięknem, posłuchajmy razem artystów śpiewających i grających, ale także mówiących z pasją o drodze swojej kariery.

W realizacji projektu portalu ORFEO uczestniczyli:
- Prezes Zbigniew Napierała – pomysłodawca;
- Agnieszka Lesiak – artystyczna koncepcja i współtworzenie portalu;
- Krzysztof Korwin-Piotrowski – dyrektor artystyczny Fundacji ORFEO;
- Artur Matulaniec – projekt graficzny;
- Piotr Blachowski, właściciel agencji LemonArt – wykonanie strony www;
- Karol Sawicki – konsultant merytoryczny;
- Paweł Zaręba, LemonArt – programista;
- Jacek Krajewski – realizacja i montaż nagrań audiowizualnych Orfeo.tv;
- Karolina Silkina – współpraca dziennikarska;
- Ewelina Kucharska – współpraca dziennikarska;
- Piotr Rytowski – współpraca dziennikarska.

Szczególne podziękowania należą się Paniom Annie Habrewicz, dyrektor Fundacji ORFEO oraz Ewie Titow, sekretarzowi redakcji ORFEO za pełen zaangażowania udział we wszystkich pracach związanych z powstaniem portalu.

Do zobaczenia na orfeo.com.pl.Krzysztof Korwin-Piotrowski
ORFEO
6 marca 2020