Otwarcie przeglądu filmowego

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza na pierwszy pokaz otwierający przegląd filmowy Życie to ruch. Polski film biologiczny – na styku nauki i sztuki w środę 27/04/2022 o 20:00.

 

Tytuł przeglądu zapożyczony jest z jednego z filmów Karola Marczaka – pioniera i mistrza polskiego kina przyrodniczego, biologicznego i naukowego, twórcy zapominanego, podobnie jak całe – bardzo prężne do lat 90. XX wieku – środowisko filmu edukacyjnego. W Życie to ruch Marczaka skupiają się wątki i problemy, które przyświecają przeglądowi prezentowanemu w kinie w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski: napięcie między sztuką i medium filmowym a naukami ścisłymi oraz wynikające z niego ogólne pytania filozoficzne.

Filmy biologiczne, powstające już w latach 40. XX wieku, chociaż tworzone były w celach badawczych oraz popularnonaukowych, wpisują się w tradycję filmu awangardowego i eksperymentalnego. To właśnie kino naukowe wymuszało ciągłe poszukiwania formalne – zarówno na poziomie treści, jak i techniki filmowej. Celem twórców, tak samo jak artystek i artystów awangardowych, było znalezienie nowych sposobów opowiadania o świecie i przesunięcie granicy tego, co można pokazać za pomocą mediów wizualnych. Filmowcy tworzący filmy biologiczne od początku poszukiwali artystycznych środków do wyrażania treści naukowych, doskonale rozumiejąc problemy, które się z nimi wiążą – na przykład czy da się pogodzić prawa filmowego opowiadania (narrację, historię, skróty) z wymaganiami nauk ścisłych (obiektywność, mierzalność).

Kwestię tę można jednak odwrócić i zadać pytanie: jak medium filmowe i praktyki artystyczne wpływają na metody nauk ścisłych? Jednym z najważniejszych tematów przeglądu filmowego Życie to ruch jest zatem kwestia oceny wartości artystycznej i zmieniających się jej kryteriów oraz wzajemne wpływy praktyk naukowych i artystycznych. Odpowiedzi na te pytania – aktualne dziś szczególnie na polu bioartu oraz art&science – poszukamy w archiwum Wytwórni Filmów Oświatowych.

Pierwszy zestaw filmów, otwierający przegląd, będzie poświęcony w całości filmom stworzonym przez Karola i Martę Marczaków – pokaz odbędzie się w środę 27/04/2022 o 20:00.

Więcej informacji o przeglądzie: https://u-jazdowski.pl/kino/repertuar/zycie-to-ruchNatalia Karas
Centrum Sztuki Współczesnej
26 kwietnia 2022