Otwarcie sezonu u Konsekwentnych

Na rozpoczęcie sezonu teatralnego 2011/2012 Teatr Konsekwentny zaprasza na premierę spektaklu zrealizowanego w koprodukcji z Teatrem Studio: "Zaklęte rewiry" wg powieści Henryka Worcella. Premiera odbędzie się 9 września

To pierwsza realizacja teatralna tekstu Worcella. Teatr Konsekwentny postawił na odważną, nowoczesną inscenizację, mieszczącą w sobie nowatorską formę na pograniczu teatru i performance\'u. Widzowie zostają umieszczeni w samym centrum akcji - przy stolikach na środku przestrzeni scenicznej, a spektakl odbywa się wokół nich.

"Zaklęte rewiry" to opowieść o wiejskim chłopaku, który rozpoczyna pracę jako pomywacz w wielkim hotelu "Pacyfik" i tam wspina się po kolejnych stopniach kelnerskiej kariery. Restauracja hotelowa jest przedstawiona jako zamknięty świat, w którym trwa nieustanna, milcząca, brutalna, a czasem bezwzględna walka o pozycję. Zarówno pracownicy, jak i klienci rekompensują swoje kompleksy przemocą, poniżają tych, którzy są od nich niżej w hierarchii. Nietrudno ten restauracyjny mikroświat przenieść na poziom współczesnego kapitalizmu, w którym także funkcjonuje odwieczna hierarchia, gdzie prawie każdy ma kogoś "nad sobą" i prawie każdy ma kogoś "pod sobą".

Spektakl "Zaklęte rewiry" opiera się na realistycznej fabule i dynamicznych, błyskotliwych dialogach. Przede wszystkim jednak tekst Worcella, nigdy dotąd nie wystawiany na scenie, stwarza niezwykłe możliwości nowoczesnej inscenizacji, mieszczącej w sobie nowatorską formę na pograniczu teatru i performance\'u. Widzowie zostają umieszczeni w samym centrum akcji - przy stolikach na środku przestrzeni scenicznej, a spektakl odbywa się wokół nich.

Widzowie w "Zaklętych rewirach" stają się nie tylko obserwatorami, czy wręcz podglądaczami, nie tylko sędziami, ale wręcz inspiratorami konfliktu. - mówi reżyser spektaklu Adam Sajnuk. Zmuszam w ten sposób odbiorców do refleksji i oceny, daleko wykraczającej poza ramy zwykłego odbierania treści i emocji w teatrze(-)
Materiały Teatru
1 września 2011
Spektakle
Zaklęte rewiry