Paweł Wodziński dyrektorem Teatru Polskiego

Od 1 września nowym dyrektorem Teatru Polskiego w Bydgoszczy będzie Paweł Wodziński. Pokieruje on bydgoską sceną przez trzy kolejne sezony. Dotychczasowy dyrektor, Paweł Łysak, z początkiem września stanie na czele Teatru Powszechnego w Warszawie.

- Bardzo się cieszę, że Paweł Wodziński przejmie funkcję dyrektora bydgoskiego teatru. Jest on znany w Bydgoszczy od początku mojej dyrekcji, ponieważ reżyserował tu wiele spektakli. Jestem przekonany, że to odpowiednia osoba do kontynuacji rozwoju teatru - powiedział w środę dotychczasowy dyrektor Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy Paweł Łysak, który na początku lutego wygrał konkurs na dyrektora Teatru Powszechnego im. Zygmunta Huebnera w Warszawie.

Jak podkreślił, nie żegna się jeszcze z Bydgoszczą, ponieważ zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, razem ze swoim zastępcą Pawłem Sztarbowskim poprowadzi przygotowania do tegorocznego Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy. - 5 października, czyli ostatniego dnia festiwalu, planuję oficjalne pożegnanie - poinformował Łysak.

Paweł Wodziński, którego w środę prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski powołał oficjalnie na stanowisko dyrektora teatru w Bydgoszczy, zaznaczył, że utożsamia się z bydgoską sceną teatralną i darzy teatr dużym uznaniem. - Naprawdę rzadko się zdarza, aby w ciągu ośmiu lat udało się stworzyć tak interesujące artystycznie miejsce osadzone w kontekście miasta. Nie jest to oderwana instytucja, która realizuje swoje hermetyczne sprawy, lecz właśnie teatr trwale związany z miastem - powiedział Wodziński.

Dodał, że najbliższe półtora miesiąca nie będzie okresem inauguracji nowego programu, lecz raczej dokończeniem kadencji Łysaka.

- Mimo że formalnie moja kadencja zaczyna się 1 września, symbolicznie i programowo rozpocznie się 7 października, czyli po zakończeniu Festiwalu Prapremier. Chcę podkreślić swój szacunek i uznanie dla moich poprzedników i zamknąć ten okres w sposób pełen atencji - zapowiedział Wodziński, wyrażając nadzieję, że Łysak będzie pojawiał się w Bydgoszczy, zarówno jako twórca, jak i uczestnik wydarzeń organizowanych przez teatr.

Zarówno kształt programowy nowego sezonu, jak i szczegółowa koncepcja teatru pod kierownictwem nowego dyrektora przedstawiona zostanie w październiku. Wiadomo że dojdzie do zmian w zespole teatralnym, ponieważ kilku aktorów przeniesie się do Warszawy. - Zależy mi na bardzo szerokim otwarciu teatru po to, by był instytucją, do której można się zgłosić i z którą można zrobić wiele ciekawych rzeczy - ujawnił nowy dyrektor.

Paweł Łysak był dyrektorem Teatru Polskiego w Bydgoszczy od 2006 roku. Kiedy jednak wygrał konkurs na dyrektora Teatru Powszechnego w Warszawie, w połowie kwietnia prezydent Bydgoszczy ogłosił konkurs na nowego dyrektora bydgoskiej sceny. Odpowiedzieli trzej kandydaci: Jan Pochyra (Warszawa), Adam Sroka (Kraków) i Paweł Wodziński (Warszawa), który wygrał konkurs.

Wodziński ukończył Wydział Aktorski i Wydział Reżyserii warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Był aktorem, asystentem reżysera, a potem reżyserem w Teatrze Dramatycznym w Warszawie oraz autorem scenografii w Teatrze Polskim w Warszawie. Kierował też Teatrem Polskim w Poznaniu, Paweł Łysak był wówczas jego zastępcą.

Na zdjęciu: Paweł Wodziński i Paweł Łysak podczas konferencji prasowej, na której wręczono akt powołania na stanowisko dyrektora Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki Pawłowi Wodzińskiemu i symbolicznie pożegnano dotychczasowego dyrektora TPB Pawła Łysaka, 27.08.2014 r.(-)
(PAP)
28 sierpnia 2014