Pełna humoru, zabawna, lekko frywolna

Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza na zbliżający się weekend (24 i 25 września) na wznowienie arcydzieła operetki wiedeńskiej „Zemsta nietoperza" Johanna Straussa syna. Świetna muzyka, świetna realizacja i obsada – zatem i świetna zabawa gwarantowana!

Pełna humoru, zabawna, lekko frywolna operetka „Zemsta nietoperza" Johanna Straussa syna to istny labirynt przebieranek, masek i qui pro quo. Humorystyczny obraz życia austriackiej burżuazji w drugiej połowie XIX wieku.

W „Zemście nietoperza" akcja dzieje się w ciągu jednej nocy, na balu u rosyjskiego księcia Orłowskiego, u którego zbiera się najlepsze towarzystwo wiedeńskie. Dodajmy – znudzone. Stąd pomysł, by zażartować z przyjaciela zapraszając jego żonę i pokojówkę, ale dając im zupełnie inne role. Służąca staje się damą, żona – księżną, a mężczyzna... uwodzi je obydwie.

I tu dopiero zaczyna się plątanina nieporozumień! Kto jest kim? Kto kogo zdradza? Jaki finał przyniesie poranek? I kim jest tajemniczy nietoperz? Zdradźmy – wszyscy zostaną zdekonspirowani, a autor mrugnie okiem do widza.

„Ta operetka ma niezwykle zgrabne libretto i szampańską muzykę, zresztą bardzo trudną dla wszystkich wykonawców. Absolutnie nie potrzebuje ona żadnych dodatkowych zabiegów i przewartościowań. Jest komunikatywna i świeża dzisiaj tak samo jak na początku wieku. Daje poczucie lekkości, frywolności – pozwala oderwać się od trudów codziennego życia, można się nią po prostu bawić – mówi reżyserka operetki Jitka Stokalska.Magdalena Jagiełło-Kmieciak
Materiał Opery na Zamku
22 września 2022
Spektakle
Zemsta nietoperza
Portrety
Jitka Stokalska