Plany na nowy sezon

Spektakl na podstawie książki "Sońka" Ignacego Karpowicza, przedstawienie "Między nami dobrze jest" Doroty Masłowskiej z udziałem seniorów a także scena eksperymentalna dla teatrów offowych - to niektóre z planów na nowy sezon Teatru Dramatycznego w Białymstoku.

Będzie to bardzo pracowity sezon, planujemy wystawić osiem premier - powiedziała dyrektorka teatru Agnieszka Korytkowska-Mazur na konferencji prasowej podsumowującej obecny sezon i zapowiadającej kolejny.

W tym sezonie 2013/2014 w teatrze miało miejsce sześć premier co - jak zauważyła dyrektorka - nie odbiega od standardów w innych polskich teatrach. Oceniła, że był to dobry sezon, który przyciągnął blisko 36 tys. widzów. Mówiła, że to ok. 9 tys. widzów więcej niż w poprzednim sezonie.

Korytkowska-Mazur zarządza teatrem od dwóch lat. Jej zdaniem, w pierwszym roku, gdy zaczęła wprowadzać pewne zmiany w teatrze, odeszło od niego wielu widzów, ale - jak dodała - nowe propozycje zaczęły przyciągać nowych. - Nowa formuła teatru przekonała widzów - mówiła.

Nowy sezon w teatrze rozpocznie premiera "Dziadów" Adama Mickiewicza. Korytkowska-Mazur, która będzie reżyserowała przedstawienie, mówiła, że to bardzo duże przedsięwzięcie, a próby rozpoczną się już w sierpniu. Premierę przewidziano na koniec września.

Natomiast głównym wydarzeniem sezonu będzie spektakl na podstawie najnowszej książki Ignacego Karpowicza "Sońka". Korytkowska mówiła, że o prawa do adaptacji walczyło kilka teatrów, ale to białostockiemu udało się je pozyskać. Dodała, że nie wyobrażała sobie, by przedstawienie było realizowane w innym miejscu, tym bardziej, że cała akcja dzieje się w tym regionie, niedaleko granicy z Białorusią.

Poinformowała, że obecnie trwają ostatnie ustalenia formalne, ale Karpowicz już zaczął pracować nad adaptacją. Zgodnie z umową w przedstawieniu planowany jest udział także żywego zwierzęcia - krowy (tytułowa bohaterka - Sońka ma krowę Mućkę). "Sońkę" reżyserować będzie Korytkowska-Mazur, a premierę zaplanowano na marzec przyszłego roku.

Dyrektorka mówiła, że hasłem, które ma towarzyszyć nowemu sezonowi będzie "Niepodległość Podlasie". Jak opisywała dyrektor zależy jej na reinterpretacji i odkryciu Podlasia i niespenetrowanych jeszcze regionów "zarówno Podlasia magicznego, społecznego, jak i historycznego" - dodała.

Dlatego będą pokazywane spektakle inspirowane i związane z tym regionem. Będzie to m.in. plenerowe przedstawienie "Bieżeńcy". Korytkowska-Mazur mówiła, że będzie to kontynuacja przedstawienia "Antyhona", która opowiada historię na pograniczu polsko białoruskim.

W planach jest też projekt o szeptuchach oraz adaptacja książki Krzysztofa Giedroycia "Piwonia", której akcja osadzona jest w Białymstoku.

Od września w teatrze ma zacząć działać Teatr Seniora. W ramach tej inicjatywy Korytkowska-Mazur chce wystawić przedstawienie na podstawie tekstu Doroty Masłowskiej "Między nami dobrze jest". W spektaklu wszystkie role zostaną odegrane przez seniorów.

W nowym sezonie zacznie też działać scena eksperymentalna. Korytkowska powiedziała, że chce udostępnić przestrzeń teatru, teatrom offowym, które nie posiadają własnych scen, a robią wartościowe spektakle. Na tej scenie swoje pomysły będą mogli realizować też studenci Akademii Teatralnej działającej w Białymstoku.

Oprócz tego, teatr chce też rozwijać swoją współpracę na arenie krajowej i międzynarodowej. Będzie to m.in. udział w międzynarodowych festiwalach w Pekinie (Chiny) i Delhi (Indie), ale też współpraca z teatrami z Wilna (Litwa) i Mińska (Białoruś).(-) (-)
(PAP)
30 czerwca 2014