Plastyka – magia – metafizyka

Zapraszamy na kolejną odsłonę Festiwalu Materia Prima. Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy – wydarzenia unikalnego na skalę światową. Proponujemy starannie wyselekcjonowane spektakle w wykonaniu dwunastu wybitnych teatrów z:Francji, Izraela, Niemiec, Norwegii, Rosji, Włoch i Polski – przedstawienia atrakcyjne, malownicze, widowiskowe. W ramach Festiwalu wystąpią światowej sławy teatry, obecne na najbardziej prestiżowych festiwalach, laureaci znaczących nagród. Większość z nich zagości w Polsce po raz pierwszy!

Twórcy przedstawień Teatru Formy posługują się wyjątkowym językiem pozawerbalnej komunikacji –zapraszają do spotkania z pierwotną esencją teatru: bogatą warstwą plastyczną, muzyczną i ruchową spektakli. Teatr Formy to bowiem teatr totalny, łączący szeroki wachlarz sztuk: teatr maski, lalek, przedmiotów, cieni, nowy cyrk, teatr ruchu, tańca, teatr plastyczny, performans, a MATERIA PRIMA oferuje „wybuchową mieszankę" wszystkich tych gatunków i form.

Mamy nadzieję, że prezentowane podczas Festiwalu spektakle uruchomią w Państwu najgłębsze pokładyemocji, wzruszeń i niczym nie skrępowanej wyobraźni, a ich otwarta struktura oraz wielość metafor i symboli pozwoli na wolność interpretacji.

Jak zwykle nie stronimy od eksperymentu i twórczych poszukiwań – teatry Anny Peschke i twórczy tandem Antje Töpfer & Florian Feisel odkryją przed Państwem wielopłaszczyznowy, surrealistyczny, a przy tym wyrafinowany estetycznie świat teatru formy. Zaprezentujemy też twórczość wybitnych choreografów. Emiliano Pellisari i jego NoGravity Dance Company przedstawią własną interpretację Boskiej Komedii, prezentując zjawiskowy i z pozoru niemożliwy powietrzny taniec – będzie to niewątpliwie wydarzenie festiwalu. Po raz pierwszy w Polsce wystąpi znany na całym świecie teatr Carte Blanche. Norweski Narodowy Zespół Tańca Współczesnego w choreografii hiszpańskiego twórcy Marcos'a Morau. Zobaczą też Państwo autorskie przedstawienie ekspresyjnej choreografki Caroline Finn oraz jak w produkcji Teatru Groteska teatr plastyczny łączy się z teatrem tańca. Z siłami grawitacji walczyć będą dwa francuskie teatry, przedstawiciele teatru wizualnego, fizycznego: Compagnie 111 – Aurélien Bory i nowego cyrku: Compagnie L'Immédiat. Do wiecznie żywej tradycji teatru lalek i cieni nawiążą spektakle: Compagnie La Pendue, Teatru „Teremok" oraz izraelskich artystów Yaniv'a Shentser'a i Meirav Ben David. I wreszcie Compagnie Philippe Genty – gwiazda Materii Primy 2010 triumfalnie powróci do Krakowa by zaprezentować plastyczne wizje z pogranicza snów.

Zapraszamy też Państwa do udziału w licznych wydarzeniach towarzyszących Festiwalu, które przybliżą szerzej zagadnienia Teatru Formy: spotkaniach z artystami, konferencjach, dyskusjach, pokazach filmów, wystawie.

Materia Prima to w kategoriach alchemicznych surowiec, z którego powstaje "czyste złoto", a w kategoriach teatralnych substancja, z której powstaje "Czyste piękno". Obie są metaforą, poszukiwaniem – synonimem wiecznego dążenia człowieka ku doskonałości. Poszukajmy razem piękna w teatrze!(-) (-)
Materiał organizatora
22 grudnia 2014
Portrety
Adolf Weltschek