Podaj cegłę!

To pierwsza edycja tego teatralnego przeglądu zaplanowana na dwa lata. Do 24 czerwca w siedzibie Pinokia, OFF Piotrkowskiej i Wigencji można brać udział w spektaklach, działaniach performatywnych, warsztatach i dyskusjach.

11. Międzynarodowy Festiwal Teatralna Karuzela. To pierwsza edycja tego teatralnego przeglądu zaplanowana na dwa lata. Do 24 czerwca w siedzibie Pinokia, OFF Piotrkowskiej i Wigencji można brać udział w spektaklach, działaniach performatywnych, warsztatach i dyskusjach.

Hasłem jest "Podaj cegłę!", a kontekstem - zbliżająca się przeprowadzka Pinokia do Wigencji. "Chcemy razem z Wami doskonalić umiejętność budowania: mostów i porozumień, nowych domów i dobrych miejsc, siły i poczucia własnej wartości, braterskich relacji i komunikacji, wspólnych dróg i bliskich narracji. Towarzyszki i towarzysze! Nie bądźcie bumelantami, razem przekroczmy nowe normy!" - zapraszają organizatorzy.

Miasto z recyklingu

W tegorocznym programie Międzynarodowego Festiwalu Teatralna Karuzela znalazło się dziesięć spektakli. Już w sobotnie południe (18 czerwca) festiwalowa publiczność wybierze się na wycieczkę do Warszawy z recyklingu. Aktorzy stołecznego Guliwera zapraszają dzieci na Małą Scenę Pinokia do "Miasta świateł". Scenariusz na podstawie warsztatowych opowieści warszawianek i warszawiaków napisała Barbara Sadurska, autorka opublikowanej przez wydawnictwo Nisza "Mapy" (Nagroda Literacka im. Gombrowicza 2020), spektakl wyreżyserował chilijski artysta David Zuazola.

W poniedziałek, 20 czerwca, o godz. 10 Teatr Lalek Pleciuga ze Szczecina pokaże spektakl o ambitnej dziewczynce - "Matylda mierzy wysoko" Kuby Kaprala (tekst) i Anny Rozmaniec (reżyseria).

Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu przyjedzie do Łodzi z "Czarnoksiężnikiem z krainy Oz" (scenariusz i reżyseria Arkadiusz Klucznik, środa godz. 10). Do dorosłych adresowany jest "Niepokój nauczycielski" warszawskiego Teatru Rampa - terapeutyczne spotkanie w konwencji szkolnego zebrania (wtorek godz. 19).

Zagranicę reprezentuje Słowacja. Bratislawske babkowe diwadlo wystąpi z lalkowym spektaklem "Chronoszkriatkowia" (poniedziałek, godz. 10, Duża Scena Pinokia), o sługach Zęba Czasu, którzy sprawiają, że wszystko się starzeje. To adaptacja książki "Preklep i Szkraloup" Tomasza Konczinskiego i Barbary Klarowej. Reżyseria - Jakub Maksymow, scenografia, lalki i kostiumy - Olga Ziębińska.

Teatralna Karuzela. O wojnie w Ukrainie

Ciekawie zapowiada się festiwalowa premiera Pinokia - czytanie performatywne w formie koncertowej w Wigencji (ul. Sienkiewicza 75/77). "Wojnokraka" ma być odpowiedzią na wojnę w Ukrainie. Celem jest nie tylko teatralna dyskusja o tym, co dzieje się za wschodnią granicą, również pobudzenie empatii. W opisie czytamy: "Według szacunków w ciągu ostatnich miesięcy w Polsce zamieszkało kilkaset tysięcy ukraińskich dzieci. Jako teatralni twórcy czujemy się współodpowiedzialni za to, jak będą wyglądały spotkania dzieci z Polski i Ukrainy". Tekst napisała Magdalena Drab, reżyseria Grzegorz Grecas. Projekt realizowany jest w dwóch językach polskich - fonicznym i migowym.

Pinokio pokaże na festiwalu "Dzieci z Bullerbyn" i "Mój cień jest różowy". W środę 22 czerwca organizuje polsko-ukraińskie czytanie "Rękawiczki", książki zaprojektowanej przez lwowskie Art Studio Agrafka.

Można bawić się bez smartfona

Teatralna Karuzela to również warsztaty w siedzibie Pinokia. "Misja: Robotyka" (18 czerwca, godz. 10 i 12, wiek 8+) to matematyka i fizyka w praktyce - nauka budowania i programowania z wykorzystaniem klocków Lego, ale też druku 3D. Uczestnicy "Piórka i sznurka - zabaw z dawnych podwórek" (19 czerwca, godz. 16) dowiedzą się, że można się bawić bez smartfona.

O tym, że niszczenie może być kreatywne, opowie 20 czerwca o godz. 12 Marta Magalska, zainspirowana książką "Zniszcz ten dziennik!".

W programie są także warsztaty dla nauczycieli - "Spokój nauczycielski" (20 czerwca, godz. 18. Prowadzi Anna Magalska, aktorka Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu).

24 czerwca z fanami spotka się Małgorzata Konieczna, autorka kolaży słownych Wycinki w termosie. W niedzielę w Pan tu nie stał (OFF Piotrkowska) o wpływie języka na budowanie porozumienia z Michałem Rusinkiem porozmawia Jej Perfekcyjność, stand-uperka i performerka.

Program Karuzeli: teatrpinokio.pl . Bilety dla grup zorganizowanych: rezerwacje@teatrpinokio.pl lub 42 636 66 90Izabella Adamczewska
Materiał organizatora
21 czerwca 2022