Podróż ciała

"Portret damy" to kolejna premiera w Teatrze Wybrzeże. Spektakl według powieści Henry'ego Jamesa reżyseruje Ewelina Marciniak. Premiera 17 maja.

W Teatrze Wybrzeże trwają próby do "Portretu damy" na podstawie książki Henry'ego Jamesa. Konwencja melodramatu, jaką twórcy zapożyczyli z dziewiętnastowiecznej powieści, stanowi jedynie pretekst do snucia uniwersalnej historii o katastrofie, czytamy w zapowiedzi.

Reżyserka Ewelina Marciniak: "Podróż Isabeli do Europy jest przede wszystkim podróżą ciała. Ciało stale przemieszcza się, wiruje między obrazami Londynu, Paryża, Florencji, Rzymu. Żywo reaguje na zmiany otoczenia i różnorodne bodźce zmysłowe. Ciało Isabeli jest również fatum. Stanowi źródło zgubnych instynktów, nad którymi nie da się zapanować. Obudzone usta i piersi Isabeli stanowią zagrożenie dla porządku świata. Wymykają się wszelkiej logice i racjonalizmowi. Tańczą z widmem nadciągającej rewolucji. Ciało instynktownie jako groźne i nieprzewidywalne zostaje wyparte przez kulturę europejską, która woli utrzymywać, że jedyne ciało, jakie istnieje, jest produkowane poprzez relacje władzy. Dlatego też, ciała kobiet w spektaklu są poddawane licznym ingerencjom - wąchane, smakowane, opakowywane, wkładane w ramy. Próbują sprostać nieuchwytnemu ideałowi konwencjonalnej kobiecości. Jeśli poniosą porażkę - stają się ciałami odrzuconymi. Ciałami, które rozczarowują. Ciałami, które nie znaczą. Ponownie spotkają się w ostatniej części mojego spektaklu, u kresu swojej podróży".

W spektaklu występują: Piotr Biedroń, Małgorzata Brajner, Agata Bykowska, Katarzyna Dałek, Sylwia Góra-Weber, Michał Jaros, Krzysztof Matuszewski, Katarzyna Michalska, Jakub Mróz, Marek Tynda oraz gościnnie: Roksana Grulkowska, Agnieszka Derlak, Barbara Derlak.

Muzyka na żywo - zespół Chłopcy kontra Basia.

Premiera na Dużej Scenie - 17 maja. Kolejne spektakle: 18, 19, 20 maja.(-)
Materiał Teatru
16 maja 2015
Spektakle
Portret Damy