Polecenia weekendowe – Śląsk

Jesteśmy na półmetku wakacji, a więc sezon ogórkowy daje się w pełni we znaki fanom teatrów. Na szczęście wciąż można liczyć na ciekawe spektakle i wydarzenia.

„Seks dla opornych" – reż. Witold Mazurkiewicz – Teatr Polski w Bielsku-Białej

30 lipca, godz. 19:00
31 lipca, godz. 19:00

W komedii „Seks dla opornych" próba przełamania małżeńskiej rutyny wieloletniego związku pokazana jest z subtelną ironią ale i dużą wyrozumiałością. Czy wskazówki czerpane z tytułowego poradnika mogą stać się remedium na małżeńskie kłopoty, czy raczej przyczynią się do rozwodu? W słodko-gorzkiej komedii małżeńskiej oglądać możemy... aktorskie małżeństwo – Martę i Rafała Sawickich. (Materiał Teatru)

KONCERT JAROMIRA NOHAVICY – Teatr Rozrywki w Chorzowie
1 sierpnia, godz. 19:00

Inauguracja piętnastego sezonu ChTO – koncert w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.
1 sierpnia o godz. 19:00 na Dużej Scenie Jaromir Nohavica oraz Robert Kuśmierski.

Ten, który najgłębsze prawdy o człowieku potrafi przekazać w poruszający sposób.
Ten, który fascynuje, porywa i rozśmiesza, wzrusza i nakłania do refleksji.
Ten, dla którego miłość, śmierć i życie to tematy najważniejsze.

Jaromir Nohavica powraca po pandemicznej przerwie na inaugurację piętnastego sezonu Chorzowskiego Teatru Ogrodowego. Każdy koncert Nohavicy to zjawisko nie do zapomnienia, wyjątkowe doświadczenie łączące pokolenia. Idealny sposób na wyrażanie niewyrażalnego.Przejście do świata wielkiej poezji.

Organizatorem wydarzenia jest Chorzowski Teatr Ogrodowy.Bilety do nabycia w kasie Teatru Rozrywki, bądź przez internet. (Materiał Teatru)

Spacery teatralne - Środula – dzielnica zamknięta – Teatr Zagłębia w Sosnowcu
1 sierpnia, godz. 9:50

Start: Sz.P. nr 16 ul. Okrzei 56
Prowadzący: Grzegorz Onyszko
Spacery tematyczne to rozszerzenie oferty teatralnej o zwiedzanie miasta. Niektóre z nich pomagają dostrzec więzi pomiędzy teatrem a miastem, inne są okazją do wspólnego spędzenia czasu. Wszystkie mają jedną wspólną cechę - cieszą się ogromną popularnością. (Materiał Teatru)

„Izba (nie) Przyjęć - Scenariusz i reżyseria: Marta Marzęcka-Wiśniewska i Piotr Wiśniewski – Teatr Żelazny w Katowicach

30 lipca, godz.19:00

Dynamiczna akcja przedstawienia toczy się w prowincjonalnym szpitalu, któremu grozi zamknięcie. Pacjent sprowadzony do statystyk i słupków, limity na sprzęt, dziury w budżecie i braki kadrowe, jak dobrze to znamy z autopsji lub doniesień prasowych. Temat ważki, a przedstawienie skrzy przezabawnymi dialogami, odniesieniami do kultury popularnej oraz gra z konwencją komedii romantycznej i filmu akcji. Bohaterowie bawią i wzruszają walcząc z czasem i zamieniając się rolami, byle tylko kontrola NFZ wypadła pomyślnie.

Leniwa sprzątaczka lecząca ziołami, a gdy trzeba, biorąca na barki ciężar przetrwania szpitala, w którym pracuje,  niedysponowany lekarz ukrywany w kanciapie, haker ze swoimi umiejętnościami przydającymi się w sytuacji krytycznej czy niepozorny Mariusz, od którego zdaje się zależeć przyszłość placówki. Siłą najnowszej komedii omyłek Teatru Żelaznego są krwiste i barwne postaci, a dramaturgia przebiega zgodnie z klasycznym qui pro quo. (Materiał Teatru)Dorota Dziuba
Dziennik Teatralny Katowice
31 lipca 2021